Page 6 of 141 FirstFirst 123456789101112131415163156106 ... LastLast
Results 101 to 120 of 2813

Thread: To Kafeneio! (Greek)

  1. #101
    clone's Avatar Primicerius
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    greece
    Posts
    3,465

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    εγω θελω ο κολωτουμπας να μην μπει στην βουλη
    When a nation forgets her skill in war, when her religion becomes a mockery, when the whole nation becomes a nation of money-grabbers, then the wild tribes, the barbarians drive in... Who will our invaders be? From whence will they come?”
    Robert E. Howard



  2. #102
    Hobbes's Avatar Vicarius Provinciae
    Join Date
    May 2008
    Location
    Hobs Crk
    Posts
    10,732

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Δυστυχώς η ΝΔ πάει μπροστα...

    BLM - ANTIFA - A.C.A.B. - ANARCHY - ANTI-NATIONALISM

  3. #103
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Ευτυχώς, ο ΣΥΡΙΖΑ (αν και δεν ήμουν ποτέ αριστερός) 2ος...
    Ευχαριστώ τον Θεό που δεν ήταν πάλι ένα από τα 2 κόμματα 2ο.
    Last edited by Alkimachos; May 06, 2012 at 02:30 PM.

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  4. #104
    Hobbes's Avatar Vicarius Provinciae
    Join Date
    May 2008
    Location
    Hobs Crk
    Posts
    10,732

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Μακάρι να πέσει η κυβέρνηση Σαμαρα....

    BLM - ANTIFA - A.C.A.B. - ANARCHY - ANTI-NATIONALISM

  5. #105
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    Μακάρι να πέσει η κυβέρνηση Σαμαρα....
    Συμφωνώ!

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  6. #106
    koultouras's Avatar Πέος
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Greece / Thessaloniki
    Posts
    3,711

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Καποιοι ακομα ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ +ΝΔ (Μαλακίες γονεων(αν όχι προγόνων) παιδεύουσι τεκνα(για τα επομενα 20 χρονια).....κυριολεκτικά)


  7. #107

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by clone View Post
    εγω θελω ο κολωτουμπας να μην μπει στην βουλη
    Μια απο τα ιδια, και οχι μονο ο Καρατζαφερης αλλα και τα αλλα δυο κομματα που ερχοντε απο πισω.
    Για να μην μοιραστουν οι εδρες τους στα υπολοιπα.

    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    Μακάρι να πέσει η κυβέρνηση Σαμαρα....
    Ακομα δε στηθικε, και θες να πεσει.........

    (Πουσαι Crocodile και μετα θες Ελβετικο μοντελο )

    Quote Originally Posted by koultouras View Post
    Καποιοι ακομα ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ +ΝΔ (Μαλακίες γονεων(αν όχι προγόνων) παιδεύουσι τεκνα(για τα επομενα 20 χρονια).....κυριολεκτικά)
    H Πλειοψηφεια των ψηφορων ειναι οι 50ριδες.........τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα!

  8. #108
    Beorn's Avatar Praepositus
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    5,327

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Η κοπελα μου ψηφισε (μαλλον) ΠΑΣΟΚ, λογω πιεσεων γονεων. Αυτο τουλαχιστον πιστευω διοτι δεν θελει να μου πει τι ψηφισε...ΕΛΕΟΣ

  9. #109
    Sanguinary Guardian's Avatar Primicerius
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Athens, Hellas
    Posts
    3,442

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Ειλικρινά, βλέπω τα εκλογικά αποτελέσματα και με έχει πιάσει μια παγωμάρα...




    H ΕΛΛΑΔΑ κι ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ είναι αξίες ιερότερες από οποιαδήποτε ειρήνη!

    Despite all we have lost so far, our fire still burns...

  10. #110
    Beorn's Avatar Praepositus
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    5,327

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Ε, ρε φουστη μου, πλειοψηφια παλι με τους που ψηφισανε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ

  11. #111
    AnthoniusII's Avatar Μέγαc Δομέστικοc
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Thessalonike Greece
    Posts
    19,055

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by koultouras View Post
    Καποιοι ακομα ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ +ΝΔ (Μαλακίες γονεων(αν όχι προγόνων) παιδεύουσι τεκνα(για τα επομενα 20 χρονια).....κυριολεκτικά)
    Πραγματι...εκει που νομιζα οτι τα ειδα ολα στη ζωη μου χτες αναθεωρησα..
    Πασοκτσης να προτυνει στην παρεα οτι εαν δεν θελαμε να ψηφισουμε ΠΑΣΟΚ να ψηφιζαμε ΝΔ για να μην ερθει το χαος!
    Αυτο πια....
    TGC in order to continue its development seak one or more desicated scripters to put our campaign scripts mess to an order plus to create new events and create the finall missing factions recruitment system. In return TGC will give permision to those that will help to use its material stepe by step. The result will be a fully released TGC plus many mods that will benefit TGC's material.
    Despite the mod is dead does not mean that anyone can use its material
    read this to avoid misunderstandings.

    IWTE tool master and world txt one like this, needed inorder to release TGC 1.0 official to help TWC to survive.
    Adding MARKA HORSES in your mod and create new varietions of them. Tutorial RESTORED.


  12. #112

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    "H Νεα Χρυση Αυγη της Ελλαδος" - Μιχαλολιακος γ.γ. Χρυσης Αυγης...

    Περαστικα μας!

    Καλη σας νυχτα

    (Νικιτης των Εκλογων το 35% του κινηματος ΑΠΟΧΗ! )
    Last edited by Anastasios; May 06, 2012 at 03:54 PM.

  13. #113
    Sanguinary Guardian's Avatar Primicerius
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Athens, Hellas
    Posts
    3,442

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    O Λεβέντης, που όλοι κράζουν ώς γραφικό είχε πεί το εξής. "Για να ξυπνήσει ένας λαός πρέπει να τιμωρηθεί για την ψήφο του." Ε προφανώς δεν έχουμε τιμωρηθεί αρκετά. Άκουσα παππού να λέει "Μα βαριά καρδιά πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσω γιατί ο Βενιζέλος είναι μετανοημένος και γιατί εγγυάται σταθερότητα." Τι να πείς....




    H ΕΛΛΑΔΑ κι ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ είναι αξίες ιερότερες από οποιαδήποτε ειρήνη!

    Despite all we have lost so far, our fire still burns...

  14. #114
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Είδατε συνέντευξη τύπου Χρυσής Αυγής? Ο Παπαδόπουλος μπροστά τους ήταν φλούφλης. Είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος δεν ήξερε τι ψήφιζε εκείνη την στιγμή...
    Ο Θεός να μας λυπηθεί. Οψόμεθα...

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  15. #115

  16. #116
    AnthoniusII's Avatar Μέγαc Δομέστικοc
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Thessalonike Greece
    Posts
    19,055

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Sanguinary Guardian View Post
    O Λεβέντης, που όλοι κράζουν ώς γραφικό είχε πεί το εξής. "Για να ξυπνήσει ένας λαός πρέπει να τιμωρηθεί για την ψήφο του." Ε προφανώς δεν έχουμε τιμωρηθεί αρκετά. Άκουσα παππού να λέει "Μα βαριά καρδιά πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσω γιατί ο Βενιζέλος είναι μετανοημένος και γιατί εγγυάται σταθερότητα." Τι να πείς....
    Εγω παντως τον ψηφισα τον Λεβεντη...
    Ειμαι στο 0.58% των ψηφοφορων...
    Καλυτερη τυχη ειχε η ψηφος μου εκει παρα να εριχνα λευκο η ακυρο!
    TGC in order to continue its development seak one or more desicated scripters to put our campaign scripts mess to an order plus to create new events and create the finall missing factions recruitment system. In return TGC will give permision to those that will help to use its material stepe by step. The result will be a fully released TGC plus many mods that will benefit TGC's material.
    Despite the mod is dead does not mean that anyone can use its material
    read this to avoid misunderstandings.

    IWTE tool master and world txt one like this, needed inorder to release TGC 1.0 official to help TWC to survive.
    Adding MARKA HORSES in your mod and create new varietions of them. Tutorial RESTORED.


  17. #117
    Sanguinary Guardian's Avatar Primicerius
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Athens, Hellas
    Posts
    3,442

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by AnthoniusII View Post
    Εγω παντως τον ψηφισα τον Λεβεντη...
    Ειμαι στο 0.58% των ψηφοφορων...
    Καλυτερη τυχη ειχε η ψηφος μου εκει παρα να εριχνα λευκο η ακυρο!
    Σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο δεν πάει στο πρώτο κόμμα αφού δεν μπήκε στην Βουλή?
    Ο Λεβέντης μπορεί να αποκαλείται γραφικός από κάποιους αλλά έχει πεί πολύ σωστά πράγματα.




    H ΕΛΛΑΔΑ κι ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ είναι αξίες ιερότερες από οποιαδήποτε ειρήνη!

    Despite all we have lost so far, our fire still burns...

  18. #118
    Beorn's Avatar Praepositus
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    5,327

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    κ εγ ωαυτο νομιζω, παει στον πρωτο. Γι'αυτο δεν ψηφισα Λεβεντη/ανταρσυα

  19. #119

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Αναστάσιε λες...

    Μην πλενεσαι με Αζαξ σε κανει αορατο
    Έίναι δύσκολο να κάνω μπάνιο με γυαλια ή φακους και μου συμβαινει συχνα να μπερδευω το ουλτρεξ με το αζαξ
    Παλιες καλες εποχες
    .ενταξει,δεν κλαίω κι αμα τις διηγουμαι.Αντε κανα δακρυ
    Δεν καταλαβα απο ποτε η φραση "εσεις τους ψηφισατε" εγινε αφορισμος
    α) εξαιτίας του "εσεις" (κατα το εγώ και ο υπολοιπος κόσμος) β)γιατί επιρίπτει την ευθύνη αποκλειστικά και μονο σ'αυτους που επιλέγουν ψηφοφορους ,χωρίς να εχχουν τη δυαντότητα όμως να δεσμεύουν τον πολιτικό να τηρησει την εντολη που του έδωσαν.Πως λέμε "ε, το γ@μ@ς ή δεν το γ@μ@ς κυριε προεδρε" (από το γνωστό ανεκδοτο),ή σα να ρίχνεις την ευθύνη αποκλειστικά στη βιασθεισα ή στον εξαπατημένο.

    Ο κοινοβουλευτισμος παταει πανω στις Δημοκρατικες αρχες
    δε διαβάζεις τι γράφω μου φαινεται...
    Το αναποδο συμβαινει.οι δημοκρατικές αρχές πατανε στον κοινοβουλευτισμό.Όπως και οι ολιγαρχικές,μοναρχικές,δικτατορικές,κομμουνιστικές,αγιατολαχ και ο καταλογος ειναι μακρυς.
    το "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" ειναι σχημα οξυμωρο.
    Το κριτήριο της δημοκρατίας (πάλι δεν με διαβασες) ειναι το πόσοι παιρνουν τις αποφασεις.Αν τις παιρνουν ΟΛΟΙ οι πολιτες (δημος/δαμος=λαός/πολιτες) εχουμε δημοκρατια.Αν τις παίρνουν λιγοι,δεν πα να τους λες και "αντιπροσωπους",ειναι ολιγαρχια.
    Απλα,ξεκαθαρα.
    Πες το ότι θες,δημοκρατια μην το λες.Εκτος κι αν καταργησουμε τι λέξη .
    Η Ελβετια εχει τελειως διαφορετικο συνταγμα απο την Ελλαδα
    Φυσικα! γιατι εκει ο κοινοβουλευτισμός χρησιμοποιειται για να λειτουργησει η δημοκρατια ,ενω στην Ελλάδα για να λειτουργήσει η ολιγαρχια.Δεν μπορεις να εχεις το ιδιο συνταγμα για διαφορετικα πολιτευματα.
    Παρο οτι στην Ελλαδα μπορουμε να μαζεψουμε υπογραφες για ενα Χ θεμα ωστε να οδηγιθει σε δημοψηφισμα δες Ιθαγενεια, Θρησκεια στις ταυτοτητες κτλ
    Πρεπει και η Βουλη να κανει ψηφορεια για το εαν πρεπει να γινει η΄οχι, οποτε στην ουσια το θεμα περναει στα χερια του Πρωθυπουργου της χωρας
    αρα παλι στα ιδια ερχομαστε.Τις αποφασεις τις παιρνει ο μοναρχης (χωρις εισαγωγικα) και τις εγκρινει η βουλη των ολιγαρχικών (αν ηθελαν ,ας εκαναν κι αλλιως.)
    Στην ουσια δεν μπορεις να βαλεις το Ελβετικο μοντελο σε χωρες οπως Βρεττανια, Ελλαδας κτλ
    Παιζει ρολο η νοοτροποια του κοσμου
    η νοοτροπία του κοσμου διαμορφωνεται απο το παραδειγμα της ηγεσιας (βλ αντρεα και πασοκ του 80)Οι Ελβετοι εχουν ανωτερο ντι-εν-έϊ απο τους αλλους δηλαδη,δεν καταλαβα...
    για τα υπόλοιπα
    γεωγραφικη θεση + διπλωματια, εισοδημα της χωρας κτλ
    παίζουν σαφώς σημαντικό ρολο και μπορεις να πεις οτι της Ελβετιας της επετραπη να λειτουργεί έτσι,ενω χωρες ,οπως η Ελλαδα,ειναι καταδικασμενες να ειναι προτεκτορατα.Και παρεμπιπτοντως το ιδιο σου το επιχειρημα αδειαζει αρκετα τον αφορισμο σου "εσεις τους ψηφισατε".Ε,και?
    Απο την άλλη χωρες όπως η Βρεττανια με μακρα μοναρχική παραδοση και και παγιωμενη ως μεγαλη δυναμη (εστω μεχρι το β'ππ),πολυ δυσκολα θα εγκατελειπε το ολιγαρχομοναρχικου τυπου κοινοβουλευτισμο της χαριν μιας γνησιας δημοκρατιας.Αφενός γιατι σπανια ηγεμονας ξεκολαει απο την καρεκλα,αλλα και γιατι "ομαδα που κερδιζει δεν την αλλάζεις"
    Προλαβαινεις να ενημερωθεις για κομματα τυπου "Αξιοπρεπεια" και "ΟΧΙ".
    Οτι και να ψηφισουμε σε αυτες τις εκλογες τον Πολυκομματισμο των ΜΜΕ θα φαμε στο κεφαλι.
    Ενα λευκο ειναι καλυτερο....αλλα οτι σου ρθει ρηχνεις
    ασε...το ψαχνω εβδομαδες.Εχουμε τα ιδια σκ@τ@ σε διαφορες παραλλαγες και ποικιλίες.Λευκό,ακυρο ,αποχή ή μικρό κομμα δε λεει γιατι η ψηφος μου θα παει κατευθειαν σ'αυτους που δε θελω να τη δωσω.
    Τελικα κατεληξα να ψηφισω το "οτι να'ναι" αρκει να μην ειναι κομμα απο αυτα που διαχειρίστηκαν την κριση και υπεγραψαν τα μνημονια και τη δανειακή.
    Για να δωσω "εντολή" ΠΩΣ να κυβερνησουν ,επειδη δεν εχουμε δημοκρατια αλλα "αντιπροσωπευτικη"(και καλα) ολιγαρχια,το καλυτερο που μπορουσα να κανω με την ψηφο μου ηταν να "δηλωσω" οτι δεν συμφωνω με οσα εγιναν.τιποτα παραπανω.Και ΑΝ θα γινει αντιληπτο κι αυτο (μονο που δεν πανηγυρισε ο Σαμα-Ρα που βγηκε πρωτο κομμα!)
    Φταει το νικ, το Crocodile ηταν ποιο πιασαρικο
    Μεγαλη η ιστορια γιατι το αλλαξα.Εν ολιγοις,εφτιαξα μια γκομενα στο φατσοβιβλο κι εκανα τη βλακεια να της δώσω το ιδιο ονομα (απο βαρεμαρα γιατι το ειχα ετοιμο),της ειχα βρει και φιλους με τη βοηθεια μιας φιλης.
    Αλλα καποια στιγμη που το εβαλα στο γκουγκλ (δεν ξερω πως μου ηρθε) μου εβγαλε τα ποστο στο TWC οπου υπηρχαν φωτογραφιες με τη φατσα μου και τ'ονομα και αλλα.
    Το οτι διαγραψαν και τα σχολια του καφενειου,μου ηρθε κουτι
    -There is no difference between republic and democracy cause either do not exist. We live in a society ruled by the 1% - bankers and corporations -, A corporatocracy
    "εσεις τους ψηφίσατε"....

    Α! και για το ΒρεττΟνος πηγα να πω κατι σαν το "αστεριξ στη βρεττανιά" αλλα δε μου βγηκε τελικα

    Και μερικές σκεψεις για την "υψιστη δημοκρατική διαδικασια των ελληνικων εκλογων" (εδω γελαμε )

    40% αποχή
    20% από τις ψήφους μένουν εκτός γιατί δεν πιασαν το οριο του 3%

    Από το ΥΠΟΛΟΙΠΟ 40%
    Η πασοκονουδου παίρνει κάπου 33-35%
    Βάλε και τη δημαρ που είναι η πιο συμβατη για "μνημονιακή" κυβέρνηση,άλλο ενα 6%,
    Συνολο-πες χοντρικά- 40% από το 40% των εγγεγραμένων.

    δηλαδή θα σχηματιστεί κυβέρνηση(θεωρητικά) από το 16% των ψήφων των εγγεγραμμένων!

    Ειναι να τρελλαινεσαι.

    "εσεις τους ψηφισατε"!
    Spoiler Alert, click show to read: 

    φσστ! μπόϊνγκ


    Κουλτούρα κανενα προβλημα.Το εχω δοκιμασει κι εγω απο τηλεφωνο και δε λεει.

    Την καληνυχτα μου

    υ.γ πολυ τη βρηκα με τα σημερινα
    Λιακαδα ολη μερα,πανσεληνος το βράδυ (η μεγαλυτερη ανα 400 μερες λογω περιγειου) με ολιγη βροχη απο υδροχοϊδες.
    Το κερασακι? Το τρολλινγκ που καναμε σε ολη την ευρωπη.
    Δεν πα να λενε...στα παπακια μας κι εμας με τους γερμανους που "ηρθαν σα φιλοι μας,μας αγαπανε οι γερμανοι"
    Βρε ουστ!

    Edit
    Αλκιμαχε ο παπαδόπουλος δεν ηταν φασιστας,αλλα παραξικοπηματιας στρατιωτικός.Εχει διαφορα...
    Δεν ξερω γιατι κανετε ετσι με τα φασισταρια.Εγω γελασα πολυ με το μιχαλολιακο.
    Κατα τα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ξεφουσκωσει.Αν πηρε τοσο πολυ ηταν για τι του καναν τοσο (αρνητική) διαφήμιση και ηταν επισης ιδανικοι για τρολλιν στην εξουσια.
    "Σας τη σπανε παλιολαμογια πολιτικαντηδες?φατε τους στη μαπα!" και σιγα τα ωα δηλαδη,Στη γαλλια εχουν παρει 20% και χεστηκαν ολοι,ενω στη γερμανια καιγανε κτιρια με μεταναστες και την ειχαν και ωπα-ωπα.
    Και να δειτε που θα βρουν και πατημα να μας την πουν οι αρχιφασισταροι της ευρωπης οτι "οι Ελληνες ειναι φασιστες" για το κ@λο 7 %.
    Ρε δε μας χ@ζετε...
    Πρωτοκλαστης,πρωτομυριστης λεγαμε καποτε στην παρεα.Οποιος την εχει τη βρωμια ,τα ριχνει στον πιο βολικο βλακα της παρεας και αυτος ειμαστε ειμεις στην Ευρωπη για την ωρα.
    Last edited by Remember1843; May 06, 2012 at 07:00 PM.

  20. #120

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Αναστάσιε λες...
    Λεω γενικως,
    αλλα μην το παιρνεις κατακαρδα δε εισαι ο μονος (που νιωθει) αορατος....η΄μαλλον διαφανος εδω μεσα ,
    κριμα που ο homie (Starlightman) εχει καιρο να μπει.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    α) εξαιτίας του "εσεις" (κατα το εγώ και ο υπολοιπος κόσμος) β)γιατί επιρίπτει την ευθύνη αποκλειστικά και μονο σ'αυτους που επιλέγουν ψηφοφορους ,χωρίς να εχχουν τη δυαντότητα όμως να δεσμεύουν τον πολιτικό να τηρησει την εντολη που του έδωσαν.Πως λέμε "ε, το γ@μ@ς ή δεν το γ@μ@ς κυριε προεδρε" (από το γνωστό ανεκδοτο),ή σα να ρίχνεις την ευθύνη αποκλειστικά στη βιασθεισα ή στον εξαπατημένο.
    α) Δεν σε καταλαβαινω ειλικρινα τι θες να πεις, το "εσεις" εχει πολλες οπτικες γωνιες or angles, δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι αφορισμος.
    Λογου χαρη οταν η δικια σου γενια ψηφιζε Σημιτη η δικια μου ηταν στο κοσμος της.
    Οταν εμεις ψηφιζαμε Κωστακη, οι νεοτεροι που τα λουζοντε τωρα ασχολιοντουσαν με αλλα περα απο την πολιτικη. = το "εσεις" μπορει να πηγαινει και στις λαθος επιλογες μια γεννιας.

    β) Η Ψηφος εχει ευθυνη, εκτος εαν τελικα στην Ελλαδα ολα ειναι στο χαβαλε.
    Οντως δεν μπορεις να δεσμευσεις ενα πολιτικο, ομως μπορεις να το τιμωρησεις.....ποσα χρονια το ΠΑΣΟΚ ηταν στην εξουσια ? η τιμωρια περα απο αυτες τις εκλογες που εγινε υπαρκτη λογω ΔΝΤ και κρισης δεν υπηρχε, η πλειψηφεια οσων ψηφιζαν εμενα στο ΘΑ.

    γ) Αυτο το εξαπατημενος χωραει μεγαλη κουβεντα, με πανω απο 800.000 Δ. Υπαληλους εχει ερωτηματικα.
    Οπως πολλα ερωτηματικα μπαινουν στο θεμα της ανεργειας.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    δε διαβάζεις τι γράφω μου φαινεται...
    Το αναποδο συμβαινει.οι δημοκρατικές αρχές πατανε στον κοινοβουλευτισμό.Όπως και οι ολιγαρχικές,μοναρχικές,δικτατορικές,κομμουνιστικές,αγιατολαχ και ο καταλογος ειναι μακρυς.
    το "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" ειναι σχημα οξυμωρο.
    Το κριτήριο της δημοκρατίας (πάλι δεν με διαβασες) ειναι το πόσοι παιρνουν τις αποφασεις.Αν τις παιρνουν ΟΛΟΙ οι πολιτες (δημος/δαμος=λαός/πολιτες) εχουμε δημοκρατια.Αν τις παίρνουν λιγοι,δεν πα να τους λες και "αντιπροσωπους",ειναι ολιγαρχια.
    Απλα,ξεκαθαρα.
    Πες το ότι θες,δημοκρατια μην το λες.Εκτος κι αν καταργησουμε τι λέξη .
    Το τι γραφεις το διαβαζω, τωρα πως το αντιλαμβανομαι ειναι αλλο θεμα....ενας λογος που ορισμενες κουβεντες πρεπει να γινοντε μεσω αλλων δρομων, u know live με καφε, skype, msn etc.

    Συνεχιζω να πιστευω οτι ο Κοινοβουλευτισμος παταει στις δημοκρατιες αρχες.
    Ομως ας πουμε οτι δεχομαι την αποψη σου και για να υπαρχει ενας συμβιβασμος το ενα παταει πανω στο αλλο.
    Ουσια πια ειναι....

    Δημοκρατια = Δημος (αυνολο των ανθρωπων που εχουν πολιτικα δικαιωματα) + Κρατος (Εξουσια, κυβερνηση, κυριαρχια)

    1.Εξουσια ---> Πηγαζει απο τον λαο. Η διαχειριση μιας εξουσιας γινεται λογικα μεσα απο μια κυβερνηση, η οποια για να ειναι δημοκρατικη πρεπει να εχει την νομιμοτητα του λαου η΄να ειναι δημοφιλης.
    2.Eξουσια ---> Ασκειται απο τον λαο. Μεσω εκλογων και δημοψηφισματων ο λαος επιλεγει την διακυβερνηση της χωρας και των οργανων της πολιτειας.
    3.Εξουσια ---> Εχει σκοπο να καλυπτει τα "θελω" η’ "Την Αναγκη" του λαου.
    Δλδ σκοπος ειναι τα οργανα της πολιτειας να υπηρετουν και προστατευουν τα συμφεροντα του γενικου συνολου μια κοινωνιας και οχι μια μεριδας.

    Βαση των παραπανω δημοκρατικων αρχων, ειναι που ο κοινοβουλευτισμος λειτουργει.
    Ναι "αντιπροσωπευτική δημοκρατία" ειναι σχημα οξυμωρο, ομως ειναι οτι πλησιεστερο εχεις.

    Το εαν ο κοινοβουλευτισμος η΄ αυτο του ειδους το Δημοκρατικο συστημα δεν δουλευει στην Ελλαδα ειναι ενα τελειως διαφορετικο θεμα.
    Το εαν το εκλογικο συστημα δες το χαλι του τωρινου, δεν αντιπροσωπευει η΄πλισιαζει την εννοια της Δημοκρατιας παλι ειναι ενα διαφορετικο θεμα
    Το εαν τα Δημοψηφισματα στα περισσοτερα σοβαρα εξωτερικα η΄εσωτερικα θεματα επρεπε να ειναι υποχρεωτικα, θα με βρεις συμφωνο.

    Εαν εσυ και αλλοι που εχουν την αποψη οτι ο κοινοβουλευτισμος δεν εινα Δημοκρατια οποτε πρεπει να ονομαστει λ.χ. Πατατα, Κρεμμυδι η΄Μπαμια εμενα δεν με βρησκει συμφωνο.

    Δυστηχως ακομη και η Εκκλησια του Δημου, που φανταζομαι οτι κατι τετοιο εχεις στο μυαλο σου δλδ μια Αμεση Δημοκρατια, ειχε τα αρνητικα τα οποια φανηκαν μετα το πολλεπονησιακο πολεμο.

    Εξαλου η Αμερικανικη και Γαλλικη επανασταση ηταν που εφεραν το φιλελευθερο (πολιτικα) πνευμα της εποχης και τους πολιτικους αντιπροσωπους δια μεσω της ψηφου.
    Τι να κανουμε η Αντιπροσωπευτικη Δημοκρατια γεννηθικε λογο του φοβου των πολυπληθυστερων κατωτερων κοινωνικων ταξεων της εποχης.
    Ομως δεν καταργει τις Δημοκρατικες αρχες (εστω θεωριτικα)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Φυσικα! γιατι εκει ο κοινοβουλευτισμός χρησιμοποιειται για να λειτουργησει η δημοκρατια ,ενω στην Ελλάδα για να λειτουργήσει η ολιγαρχια.Δεν μπορεις να εχεις το ιδιο συνταγμα για διαφορετικα πολιτευματα.
    Αρα ειναι θεμα συνταγματος και οχι θεμα το κατα ποσο ο κοινοβουλευτισμος ειναι δημοκρατια η΄οχι

    Το προβλημα μετην Ελλαδα ηταν οτι οσες φορες "διορθωθηκε" το συνταγμα εγινε με σκοπο να εξυπηρετιθει o υπαρχον δικομματισμος η΄εστω την κλασσικη μεριδα κομματων που χρονια τωρα βγαινουν μετα ιδια προσωπα η΄επωνυμα.

    Εως ενα σημειο ο κοσμος ηταν που επετρεψε να γινει unbalanced το θεμα, και να μεταβουμε σε ενα ειδος "Ολιγαρχιας" αρα παιζει σημαντικο ρολο το κατα ποσο ο λαος ασχοληται και σκεφτεται σωστα πολιτικα.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    η νοοτροπία του κοσμου διαμορφωνεται απο το παραδειγμα της ηγεσιας (βλ αντρεα και πασοκ του 80)
    Και ναι, και οχι!

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    παίζουν σαφώς σημαντικό ρολο και μπορεις να πεις οτι της Ελβετιας της επετραπη να λειτουργεί έτσι,ενω χωρες ,οπως η Ελλαδα,ειναι καταδικασμενες να ειναι προτεκτορατα.Και παρεμπιπτοντως το ιδιο σου το επιχειρημα αδειαζει αρκετα τον αφορισμο σου "εσεις τους ψηφισατε".Ε,και?
    Λαθος καμια χωρα δεν δημιουργηθικε η’ γεννηθικε για ειναι προτεκτορατο, εχει να κανει μετην εξωτερικη πολιτικη και την θεση που παιρνει η΄παιζει καθε χωρα στην παγκοσμια σκακιερα.
    Η Ελλαδα αυτοκτονουσε απο τις πολιτικες προσωπικοτητες που υπηρετουσαν συγκεκριμενες ατζεντες.

    Δεν ειναι αφορισμος και γενικως η λεξη αφορισμος για καποιο λογο μου την δινει στην κρανα.
    Ενας λογος το "εσεις τους ψηφισατε" για να δικαιολογηται η υπαρξη των πιονιων (μεσα και γω στο "εσεις")

    Απο κει και περα εαν η Ελλαδα αντι να πολεμαει Ναζι το Β΄παγκ. αντι να χαριζει γη και ονομασιες σε γειτονες χωρες, αντι να δεχεται εντολες μεγαλυτερων χωρων δηχως ανταλαγμα...επεζε το ρολο του παγκοσμιου Θυσαυροφυλακιου και του ταμειου γιανα καθαριζει το μαυρο χρημα...ισως να ηταν Ελβετια.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Απο την άλλη χωρες όπως η Βρεττανια με μακρα μοναρχική παραδοση και και παγιωμενη ως μεγαλη δυναμη (εστω μεχρι το β'ππ),πολυ δυσκολα θα εγκατελειπε το ολιγαρχομοναρχικου τυπου κοινοβουλευτισμο της χαριν μιας γνησιας δημοκρατιας.Αφενός γιατι σπανια ηγεμονας ξεκολαει απο την καρεκλα,αλλα και γιατι "ομαδα που κερδιζει δεν την αλλάζεις"
    Ασε την Βρεττανια στην ακρη, ειναι πολυ βαθυ το πηγαδι της για να παρουμε νερο.
    Το θεμα δεν ειναι Βασιλευομενος Κοινοβουλευτισμος Vs "Αμεσης Δημοκρατιας", το συστημα που εχουν δουλευει η΄τουλαχιστον αυτο βγαζει προς τα εξω.....και δουλευει γιατι οι πολιτικοι της χωρας κοιτανε σε κατα πλειστον θεματα, τι ειναι καλο για το συνολο της κοινωνιας και οχι μιας μεριδας.
    Ο Ηγεμονας παιζει πλεον σημερα το ρολο γοητρου, αντιπροσωπου στο εξωτερικο και μια καλη πηγη για το τουρισμο.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Α! και για το ΒρεττΟνος πηγα να πω κατι σαν το "αστεριξ στη βρεττανιά" αλλα δε μου βγηκε τελικα
    Καταλαβα πως τα ειπες απλα ηθελα να σε τσιγκλισω

    Quote Originally Posted by Alkimachos View Post
    Είδατε συνέντευξη τύπου Χρυσής Αυγής? Ο Παπαδόπουλος μπροστά τους ήταν φλούφλης. Είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος δεν ήξερε τι ψήφιζε εκείνη την στιγμή...
    Ο Θεός να μας λυπηθεί. Οψόμεθα...
    Το γοριλακι μετα μουσια που ηταν διπλα το ειδες ?
    Spoiler Alert, click show to read: 

    Aπορεια το εχω εαν θα ειναι βουλευτης
    Spoiler Alert, click show to read: 


    Ασε Σακη, μαυρα φορανε, μαυρα φιδια θα βλεπουμε.
    Αληθεια τωρα που η χρυση αυγη μπηκε στην βουλη, οι γνωστοι-αγνωστοι κουκουλοφοροι θα υπαρχουν

    Ο Παπαδοπουλος (περα απο οτι ειπε ο 1843 ) πολεμησε και σε ενα 40', επεισης οι περισσοτεροι επι της Δηκτατοριας ψωμι εφαγαν.

    Η Χ.Α. ειναι τελειως διαφορετικο ειδος.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Στη γαλλια εχουν παρει 20% και χεστηκαν ολοι
    Αλλο η Μαριν Λε Πεν και αλλο τα δικα μας.


    Καλη σας μερα,
    αργια για την Αγγλια και ευκαιρεια για εκδρομη στο απεναντι νησι
    Last edited by Anastasios; May 07, 2012 at 12:06 AM.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •