Page 5 of 127 FirstFirst 1234567891011121314153055105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 2531

Thread: Shqip (Albanian)

 1. #81

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  hahahahahha, skam shume kohe te them te drejten. Dua tani te blej nje makine te re, se vdiqa me autobuzat dhe trenat. Plaku im, po me ben zbor per makinen edhe pse ia paguaj une gazin cdo jave vetem qe ta perdor per shkolle. $40.00 per dy jave, i jap. Skam me fuqi dhe ti bie me dore, jo me per RTW... Kur i ke pak large jane me mire se i merr malli per ty, dhe sti merzisin shume, por kur i ke afer, pupupu... Alla shqiptarce, lol. Do zoti ajo klasa e programimit na ndihmon pak, se nje nga provimet eshte te bejme nje loje. lol...
  Last edited by Illyrian; August 30, 2006 at 11:42 AM.

 2. #82

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Sa punoni edhe ju amerikonet mer jau,e sa paguhet ora punes atje,une ketu mor 5 ora dhe ne pergjithsi aq paguhet nje punetor i thjeshte..dmth si me thone esht e paga me e vogel,ne per tani kenaqemi me pak edhe pse jemi ambicioz.Kur e ke bo ne plan me u kthy ne shqiperi?Une u bona shume kohe qe nuk jam kthyer qe me ta thone sesa nuk me beson,edhe kur vjen puna kisha nja nje muaj pa fol me time mè,e mora dje ne telefon,me shume me dridheshe zoni mua sesa nones.Shume çudi
  Merr me shume pjese neper forume se tw ka nevoje per ty,dmth per illyrian


  xhaxhi Skenderbeu

 3. #83

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ku keshtu? nevoje per mua, lol. Une paguem $11.00 per ore + bakshishin, ne nje restorant me 5 yje. Gjithashtu shes dhe shtepira ne chicago. Po njofte ndonje shqiptar ne Chicago qe ka nevoje per te shitur ose blere shtepi, na lajmero...

 4. #84

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Vallaj nuk njof njeri po megjithate eshte nje vajze qe e ka pas shpine ne tirane te lagja ime dhe ka nja 6 vjet ne chicago e njef gje e ka emrin Irida?


  xhaxhi Skenderbeu

 5. #85

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  irida???, ke ndonje foto????
  na dergo ndonje foto, ta shohim si duket, se dhe mundet ta njohim. Ne qofte se di ndonje gje specifike per te, mund te na ndihmoje. lol

 6. #86

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Dori, a e ke ate kodin e Alexander total war, po munde ma dergo dhe mua ne private message qe mbase ta luajme bashke. Po pate mundesi, se sa e nxorra ne interneti. lol.

 7. #87

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Hallall gerto vetem se ka nje problem te vogel qe me nje kod mund nuk mund te luajme qe te dy
  Ate Rome total war po deshe se kam 2 kode


  xhaxhi Skenderbeu

 8. #88

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ma jep nje, si te jete, se po me ha dora. lol. Kam nje program dhe kam nzjerre 4 lojra deri tani. AOE 3, CivCity Rome, Alexander total war, Cossacks 2 napoleonic wars. Jam duke nzjerre ate battle for middle earth 2. Po i deshe ti dergoj me ftp.

  ate kodin une do ja vija sikur po e fus lojen ne computer tjeter, ne laptop. Ashtu ka mundesi

 9. #89

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Hey, if you guys don't mind, I'm thinking I can use this thread for some general Albanian language info. I was suppossed to get some grammar books a few months back, but needless to say they kind of got pushed aside (some of the books were of suspect quality, too). Hopefully I'll still be able to get some fairly soon...but until then, I got some questions for you guys.

  1.) Do adjectives always follow a noun, or are there exceptions when some adjectives can go directly in front of a noun? Like in Spanish, for the most part, adjectives almost always follow a noun, but in some cases they come directly before a noun.

  2.) I know in Albanian, 'the' is added as a suffix at the end of the word, like mal - mali, zog - zogu, etc. What about about 'a' and 'an'? Are there even Albanian equivalents to these?

  3.) My biggest obstacle to learning the language is definitely going to be the pronunciation. What's really killing me is trying to pronounce 'ç' and 'q'. Whenever my dad tries to explain the differance, they just sound the same to me. Also, 'l' and 'll', and 'th' and 'dh' don't really sound any different (to me, anyway), either. Are there any tips to knowing the difference or anything?

  Thanks.
  In Patronicum sub Seleukos.

  I am the living death
  The memorial day on wheels
  I am your yankee doodle dandy
  Your John Wayne come home
  Your Fourth of July firecracker
  Exploding in the grave -- Ron Kovic

 10. #90

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Albania-n ->shqip-tar
  mal--> mal-or
  for females it goes shqiptar-e
  highlander- malesor, female-malesore

  that is how you do the "a" & "an"
  as far as the "c" is concerned you pronounce it as if it was "ch" in english

 11. #91

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Good that you want to learn albanian,to tell you the truth is not that diff cuz american guys that used to come in albania within two years they could speak albanian fluent I m not kiddin.
  1)as for the first question in albanian-the adjectives always follow a noun-
  illyrian means this letter ç equivalent to ch in english
  and as for the a and an also you can use:njé vajzé-a girl,a is njé in english,and is also an apple-njé mollé.
  I m afraid as for the pronunciation you will have some difficolties in the begining but eventually if you practise by hearing albanian mostly you will come to distinguish the letters l and ll,you know is just a matter of tongue but there is a big difference not that if you misspell them will be a great gramatical problem,people would still understand you,actually there are many albanian people who misspell them. (I never heard illyrian-Gerti talk in albanian,maybe he also spells dhallé-llallé) we call them thuthuq,well actually when they use "th" isntead of "s"
  Gerto ça bo ti lale mire e ,shi shi dreqi paske fillu me lujt keq fare,me ka dal nje problem i vogel ja qisha nanen(me fol içik malokçe)nuk po e dissinstalloj dot rtw dhe kshuqe nuk e installoj dot se le gjurme rtw dhe mesa duket duhet ti fshish te gjitha.Sa ta boj ket gjo do lozim online.Lum si ti qe je ne amerike,ketu ne itali mu ça kari duke u zone me italiont sa njerez ***** qe jane..shume racista,skane faj se me thone te drejten gjithe maloket ne itali jane

  Posto njeçik me shume se nuk te lodhen durét,két muj nuk ke postu hiç
  Last edited by Shqiponja_Hayabusa; September 19, 2006 at 05:10 AM.


  xhaxhi Skenderbeu

 12. #92

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  shkolla nuk me ka lene shume kohe. Pune e shkolle eshte per tiu bere mamane. Sa per thuthuqin, se kam mbajtur ndonje here ate gishtin ne goje, keshtu qe dhembet i kam te drejta, lol. Nuk me the per ate shoqen tende, more. Na trego ndonje foto, se mos e njohim.
  Edhe zezaket ketu jane racista sa te dush, inatin me te bardhet e kane. Ckemi ndonje te re andej me shkollen, dhe mos harro se me duhet ai kodi i Alexander total war, qe te luajme, lol. Kam ate computer programming dhe me qiu ne byth, shume e veshtire. Por do ia dalim mbane

 13. #93

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Ajo vajza qe te thashe e ka emrin Irida dhe njé shoku im e ka pas fiksim vdiste,ashtu si gjysma e lagjes besoj,nuk kam fotografi por do te mjaftoj nje pershkrim i shkurter per te kuptuar se per çfare po flas:éshte me floke te verdha,sy blu a jeshil nuk e mbaj mend,edhe prit te bej nje krahasim te fundit se me ke ngjan hemmm e njef charlotte princeshen e monakos

  afersisht edhe pse ndoshta eshte me e mire kjo shqiptarja
  nejse
  Shif se éshte hap nje diskutim tjeter per tokat tona ne ballkan,edhe kush e ka hap perveç fqinjéve qe jan poshte menderes tone ne atllas,shif se éshte te vestigia vestigus,dhe ti e di qe ne ty te kemi


  xhaxhi Skenderbeu

 14. #94

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ahhh si me njeh ti, sikur te kam te dashur, lol. Po nejse, e gjeta ate forumin dhe ia ngula. E ke parasysh si ja bejme ne atje, dhe ai Salvantis e mbylli halen. Mos harro ate kodin e ALexandrit.

 15. #95

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Tja qi robte vetem ty te pushuan e,eshte ai ***** qe e hap threadin me qellim pidhi robve."he's a freak"na ruan edhe ne te ky forumi.
  Po edhe ti sa qejf qe ke me i kercenu robte mer vlla.Mire ja bone hallall :tooth:


  xhaxhi Skenderbeu

 16. #96

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  mua me rruajne koqet se ja ku jam prape. lol

 17. #97

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu


  Po mire si ishte puna qe te pushuan dje????edhe kush ta dergoj letren ai kari qe e hapi e??


  xhaxhi Skenderbeu

 18. #98

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ku e di une si qe puna. Une di qe me pezulluan per 24 ore, dhe tani u ktheva praper per te vashduar betejen. Ska rendesi se si, por rendesi ka qe u ktheva, lol. Ckemi ndonje te re nga ty? me se merresh? Ma dergo njecik ate kodin e ALEXANDRIT TOTAL WAR qe ta luaj ate mut campaignin se me ka mbetur fiksim.

 19. #99

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Shif se po ta dergoj ate kodin te mesazhet


  xhaxhi Skenderbeu

 20. #100

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Dori, nuk punon ai kodi, poqe se eshte kodi jot me jep dhe emailing qe ke perdorur kur e bleve. Ckemi ndonje te re nga ty??? Cthote shkolla andej??? A je mire???? A ke mujt me ja fut kujt??? Apo akoma me Doriana Kycin??? lol Bej shaka, por po pate ndonje lajm te mire share

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •