Page 1 of 127 12345678910112651101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 2531

Thread: Shqip (Albanian)

 1. #1

  Default Shqip (Albanian)

  Ketu do flasim per projektet qe do nxiten nga bashkepunimi jon,dmth i shume shqiptareve qe bejne pjese ne kete sit nga shume vende te botes.
  Per pasqyrimin sa me real te historise ilire duke filluar nga perpjekjet per te krijuar ushtare ilir,deri ne ate qe do kerkonte maximumin e perpjekjeve dmth te nje mini modi.
  Mire šuna...hajt bismilah

 2. #2

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  kjo eshte nga libri Iliret i John Wilkes

  "Fushata ushtarake e Alexandrit nuk u zhvillua ne iliri, por ne Dasareti, ultesira ne jug te Ligenit te Ohrit, ndonese kjo treve prej kohesh ndodhej nen zoterimin e ilireve, si e hapur qe ishte per tu sulmuar si nga ana e veriut, ashtu dhe nga ana e perndimit. I gjithe ky episod rrefehet me hollesi nga Arriani per te demonstruar shkelqimin e Alexandrit si gjeneral, ku ilireve iu shtie frika e iu prishen planet dhe ku u bene me turp nga nje ushtri e stervitur, ne te cilen veprimi pykezues i kembesorise se koracuar (falangat) bashkohej me kaloresine e rende, mesymja e se ciles, ne terren te pershtatshem, ishte e pandalshme. Me gjithate, perballe, kaloresise dhe kembesorise se lehte e teper te manovrushme te ilireve, komandanti qe e humbte toruan mund te shkaktonte kollaj humbjen e nje ushtrie te tere. Manovrimet dhe fitorja e Alexandrit dhe e ushtrise se tij ua bene te qarte ilireve, ose te pakten disave syresh, se tashme kishin ndryshuar shume punet qe nga koha kur ata e paten pergjunjur Maqedonine rreth 50 vjete me pare." faqa e librit 141

  "perhapja e buqesise nder iliret e jugut, doemos e kufizuar vetem brenda caqeve te siperfaqeve te vogla me toke te punueshme, veshtire se mund te matet. Ndoshta zotesia e ilireve per te luftuar si kembesori hoplite, si per shembull kunder moloseve me 385/384 p.e sone, eshte tregues i shtimit te fshatareve ilire." faqja 144 Prape libri iliret i John Wilkes
  Last edited by Illyrian; May 25, 2006 at 02:23 PM.

 3. #3
  Drunken's Avatar Semisalis
  Join Date
  Oct 2005
  Location
  England
  Posts
  469

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  What language is that ? Wheres it spoken ?
  "The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings"

 4. #4

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  (jo keq si perkthim,po ky libri shqip eshte???)

  -Nje iniziative konkrete dhe shume e menjehershme do ishte ajo qe ti jepnim "unit description"per ushtaret ilirian dhe ne vešanti te atyre te lehte verior...kjo eshte ajo qe ka shkruar apostate te modi hegemonia city states i cili do te na interesonte shume sepse eshte i vetmi mod perveš rtr qe ka ndermend tani per tani te krijoj nje faksion ilir.Kshuqe une mendoj qe ne interesin tone do ishte qe ti benim vete permbledhjen e pershkrimit te ushtareve ilir edhe pse mendoj qe ai pastaj do ta ndryshoj.
  <quote>
  yes indeed just somebody wants to reskin the two spearmen units....

  still info are useful and if u want u can provide us with unit descriptions for illyrian units and north barbarian light auxiliaries....

  if u are interested let me know and i ll tell u what units are there which wait for decent descriotions in good english, long before they are previewed

 5. #5

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  AtÚhere nje permbledhje per ato qe dime dhe qe do sherbejne si baza per te ndertuar ushtaret ilir.

  -Athere edhe si pershkruhen ne rtr faksioni ilir do te perbehet nga hoplite,qe do te perfaqsohen nga fiset ilir qe shtriheshin ne jug te shqiperise,dhe nga luftetare me shpate qe ishin me shumice ne veri te shqiperise siš demostron dhe tradita me e mire shqiptare.

  Dime gjithashtu nga pershkrimi i fushate te Alexandrit nga ana e Arrianit qe iliret kishin nje ushtri shume te forte dhe ne vitin 360 para krishtit i shkaktun nje humbje mjaft te rende maqedonasve ku rane 4000 maq.
  Ushtria ilire kishte gjithashtu edhe nje kaloresi te fuqishme qe do kishte qene e pajisur me shtiza ne stilin e asaj traše.

  Tani per ata qe jane te interesuar ne modelimin e ushtareve ilir ky link ketu poshte permban nje tutorial te photoshop.
  http://forums.rometotalrealism.org/i...howtopic=19598

 6. #6

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  na duhen artiste te mirefillte, qe dine te vizatojne, qe ne te ndertojme mendimet tona, sipas zbulimeve te bera. Nqs ua jep modeve idete, ata i bejne si tu doje menderja, dhe deshirat tona vene ne hale, kur i thone. Anyways, une kam shume informata qe i kam permbledhur dhe na duhet nje fjalor shqip-shqip qe te marrim vesh ca fjale qe thone keta autore

  sike- sikarius-
  shqyte-
  sibyna-shtize ilirike- no picture, autori -analet
  kocie-
  kama-

  ndihme ;(, Please!!!!!
  Last edited by Illyrian; May 26, 2006 at 09:32 PM.

 7. #7

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Dhe skicat do vijne me shpejt se š'mendon.Ne fillim do mundohemi te bejme hoplitet se besoj se jane edhe me te lehte per tu bere.

 8. #8
  Besart's Avatar Libertus
  Join Date
  Oct 2004
  Location
  Sweden Írebro
  Posts
  98

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  its albanian spoken in albania naturally kosova parts om montenegro serbia greece and FYROM
  You can't separate peace from freedom because no one can be at peace unless he has his freedom.

 9. #9

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ckemi Besart, a na ndihmon dot me ca perkthime te atyre fjaleve shqip???? Cdo lloj ndihme qe te na japesh eshte e mirepritur. Une jam ne Amerike dhe nuk e kam ate dreq fjalori shqip-shqip.
  Per ju qe jeni ne itali, Museu i Romes, ose mbase ai i vaticanit, ju duhet ti dini me mire, kane materiale ilire, qe mund ti perdorim per te ndertuar ushtaret e mirefillte ilire.

  Llojet e mburojave i kemi nje cike problem. Sa kam lexuar une, iliret preferonin mburojat e rrumbullaketa. Di ndonje tjeter ketu per te tjera?????
  Hidhuni cuna se kemi rastin te perfaqesomi ashtu sic duhet ne RTW.

 10. #10
  Besart's Avatar Libertus
  Join Date
  Oct 2004
  Location
  Sweden Írebro
  Posts
  98

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  nuk jam njeri i historis une por di per nje tjeter forum ku kan shume shqiptar shume prej tyre dine per historine e popolluti tone
  me mire eshte mi veta att per keto gjera

  http://p083.ezboard.com/bbalkans

  e shihni kush jane shqiptar e kush jane prej tjerve vende ne balkan

  mundna edhe me keqyr disa libra qe i kam vec ato jane me shum per historin e 1900 e perpara nuk jan shume ndihme
  You can't separate peace from freedom because no one can be at peace unless he has his freedom.

 11. #11
  Wulf's Avatar Lurks
  Join Date
  Sep 2003
  Location
  Roterodamum, Germania Inferior
  Posts
  790

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Quote Originally Posted by Drunken
  What language is that ? Wheres it spoken ?
  Shqiptar -> Albanian.

 12. #12

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Ok pra šuna tani na duhet ndonje šik ndihme dhe imagjinate:original:

  Qe te paraqesim sa me mire ushtaret ilir per te cilet,siš tha edhe iliri,do te ishte mire sikur ndonjeri te shkonte personalisht te muzeu historik kombetar dhe te te hapte syte..mundesisht te bante ndonje fotografi,nuk kemi dhe aq shume prova prandaj kush ka ide le ti japi dhe ne do hedhim ne flete.

  Keto ketu poshte do jene dhe karakteristikat kryesore te ushtareve ilir qe do diskutohen.
  -helmeta
  -mburoja(dhe mundesisht ndonje simbol siper)
  -armatura
  -ngjyrat..psh ngjyra e arm,e pelerines dhe e helm
  dhe shume karakteristika te tjera te vogla.

  tani gjeja me e mire do ishte sikur te gjithe te jepnim ndonje ide

 13. #13

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  do mundohem une te jap nje liste te hollesishme per ekuipazhin e ilireve. por sic tha dhe shqiponja, na duhen facte te mirefillta. Une punoj dite dhe nate, 1 ose 2 turne, por kur jam pushim do ti dergoj informacionet, brenda 24 oreve ose 2 dite, jo me shume. Sido qe te jete, do ishte mire te kishim ndonje qe te veje ne ato muzeumet. Une ketu ndjek vec librarite, se te tjerat skam mundesi. Ok ciao. Do shkruaj listen e hollesishme heres tjeter qe do vij ketu, mund te jete per disa ore ose neser

 14. #14

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Simbolet

  Dardania- cift gjarperinjsh, Emrat e gjarperinjve Drakon dhe Drakena, nga nje legjende ilire
  Iliret e veriut-swastikat, swastika me koka kuajsh-pannonians, dhe dalmatet i perdornin keto zakonisht gjithashtu dhe diellin
  Taulantet- dallendyshe,
  Iliret e Egjeut-luane dhe mska funerali, gjithashtu dhe sphinxet, macet
  Enkelejtet- ngjalen

  Ekuipazhi i ilireve- Iliret ishin ushtare te lehte, shpatare. Te preferuara si arme ishin machairat, Sikat ose sikarius (gjeni perkthimin e sikes ju lutem, sepse nuk do dime sesi duket sika), dhe te ekuipuar gjithashtu me shtizat qe romaket i quanin sibyna (edhe kesaj duhet ti gjendet perkthimi). Mburojat iliret i preferonin te rrumbullaketa prej druri ose prej lekure me nje gunge bronzi bashke me kallci bronzi.
  Gjithashtu, preferonin te perdornin sepatat e luftes.
  Armatura e trupit ishte privilegj i pakices. Perdorej stili i Argos panoply,
  me helmete ilirike me kreste. http://www.classics.und.ac.za/projec...ian_helmet.gif, helmeta te tjera qe perdoreshin nga iliret ishin http://www.romancoins.info/montefortino4JhBC.jpg e perdorur nga mbreti Monun i dardanise. Kam nje foto me helmeten e mbretit me nenshkrimin e tij ne helmete, do ta bej foto dhe ta dergoj. Kjo qe kam vene une ketu eshte me e perafermja e asaj helmete.
  gjithashtu iliret pelqenin helmetat negau te gjetura ne slloveni ku banonin fisi ilir i dalmateve dhe panoneve http://www.freewebtown.com/italica/i...ts/negau02.jpg
  helmeta te tjera qe perdornin iliret ishin prej lekure me copa hekuri te ngjitura per perforcim siper.

  Iliret ishin shigjetare, dhe alexandri mbante si forca speciale nje grup shigjetaresh ilire Agranian. kaq per tani, cmendoni????

  Gjithashtu perdorej dhe lorica hamata, qe varej nga shpatullat, do bej dhe nga nje foto qe te shihni, se skam skanner

  Ne qofte se doni te vini foto, shkoni ne imageshack.us dhe atje mund ti hostni fotot.

 15. #15

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  Them se mjaft informacion i detaliuar kjo sigurisht do te na ndihmoj per te bere skicat te cilat pastaj ju mund te jepni mendimin tuaj kritik sesi duhet te duken...si thoni.Do te sigurohem qe mjaft shqiptare te tjere qe jane ketu ne itali me mua dhe qe studiojne per histori te fillojne te na japin informacion keshtu besoj se ky komunitet sa do vij dhe so zgjerohet:wink:


  -illyrian:tani sa lexova debatin tjeter per illyrianet dhe me thone te drejten mi ngriten shume nervat sidomos ato greket...me gjithe ate qe kishe ti inat,vetem se nuk di dhe aq mire anglisht se do isha futur edhe une megjithate i vlersoj perpjekjet tuaja.

 16. #16

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  lol, i dergova ca info ati Apostatit per iliret dhe i shkruajta dhe ne forum qe mos ti marri infot si tia doje menderja, por ashtu sic ia dergojme ne, lol. Sido qe te jete ne do bejme perpjekjet tona dhe do ia arrijme. Sic the ti, ato skicat tani do na benin shume mire.

  Sika, me sa me duket mua eshte draper, por sibyna, nuk e di.

 17. #17

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  hey don't drink too much because can inflience ur mind during the writing text.

 18. #18

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  he me si i keni kaluar mireeee heeee ej tek museu esht monumenti i BARDHYLIT KESHTU QE MUND TE MARRIM NDO NJE FOTO OK E mir pra tung

 19. #19

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  ah si te kemi, hallall vllajo, degjo do beje mire sikur te beje foto te gjithave gjerave ilire atje, do bejme dicka te mire, qe tu tregojme ketyre bythqireve greke ketu se shqiptaret kane kulture te thelle. E shava prape ate zagar Apostatin se na cau bythen.
  Na falni per gjuhen e ndyre por i urrej greket qe mendojne se jane me te mire se shqiptaret.

  @ DORI
  ai apostati me tha se te dergoi nje foto qe ka, nzirre ketu qe ta shohim se me vdiq duke thene se i ka cdo gje mire

 20. #20

  Default Re: Ketu o shqiptar....ketu

  he po ma ca karin njeri me nick dominus thot qe ne albanezet je njerez kot dhe naka zhvilluar greku etj je qe ja qi motre kuptohe me imail shnet pra

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •