Page 4 of 182 FirstFirst 12345678910111213142954104 ... LastLast
Results 61 to 80 of 3636

Thread: Türkçe (Turkish)

Default Re: Türkçe ( Turkish )

Tuncay Özkan komedi zaten. Hesapta stüdyo konukları filanda oluyor ama konuk değilde süs bitkisi demek daha yerinde. Çünkü adamda söz verme, dinleme, sukunet gibi şeyler olmadığı için kendi söze başlıyor kendi bitiriyor. Arada zavallı adamlar konuşmaya çalışıyor ama daha ilk cümle bitmeden yine kızıp köpürecek esip gürleyecek birşey bulup yine alıyor sazı eline.

Yani adam hesapta gericiye irticacıya esip gürlüyorda dar kafalılıkta ve sığ partizanlıkta hasımlarından geri kalmıyor. Kendi türünün komik bir karikatarü aslında başka birşey değil. Bazen düşünüyorumda bu düşman kardeşler arasında tercih yapmak zorunda bırakılan ve hatta zorlanan Türk insanının yani aslında bizim durumumuz feci derecede ironik. Çünkü kendileri gibi düşünmeyen insanlara karşı tutumları dehşetli bir şekilde birbirlerine benziyor.

Geçende Milliyet'in sitesinde seyrettim abi Mongol'un fragmanını. Zurna gibi bir sesle Rusça dublaj vardı, irkildim bir anda Ninja gibi Moğol atlıları filan. Çok iyi filmler yapıyorlar arada ama tarihi filmler yapamıyorlar en azından Holywood tarzında son kararım bu. 1612 adında bir filmin fragmanını seyretmiştim. "aman" demiştim süper film olacak diye. Torentten buldum çektim binbir hevesle. Öyle dandik bir film çıktıki böylesini ummuyordum. Youtube yasağı kalkınca bir bak 1612'nin fragmanına. Sanırsınki Kingdom of Heaven!

Rusların yaptığı tarihi filme güvenilmez. Kişisel görüşüm değil gözlemimdir; Yoldaşlar her zaman kahramandır buna karşılık düşman ise azılı saldıganlardır.

Örnek: Sluga Gosudarev (Sovereign's Servant).

Quote Originally Posted by Gokturk View Post
    Rusların yaptığı tarihi filme güvenilmez. Kişisel görüşüm değil gözlemimdir; Yoldaşlar her zaman kahramandır buna karşılık düşman ise azılı saldıganlardır.

Örnek: Sluga Gosudarev (Sovereign's Servant).
    Güvenip güvenmeme çok başka bir kavram. Ruslar yaparsa güvenmeyipte atıyorum İsveçliler yapıncamı güveneceğiz?

Her sinema yani Türk Sineması, Fransız yada Amerikan Sinemaları tek tip ürünler vermiyorki. Mesela çok sevdiğim bir yönetmendir Ridley Scott Kingdom of Heaven'ı çekti. Hemde dünya üzerinde faşizmin anti-islam şeklinde depreştiği bir dönemde Haçlı Seferleri gibi subjektif bir yoruma son derece açık bir temayı gayet güzel işledi. Asalet yada alçaklık, merhamet yada bağışlayıcılığın kimsenin tekelinde yada tek bir tarafa ait olmayacağı savaşan ülkeler yada kültürler arasında da erdemli ve doğru insanların bulunduğunu gösteren tokat gibi bir filmdi.

Rus filmi diyorsun mesela. Sovyet zamanında yapılmış ve Zeph'e bahsettiğim film var Alexander Nevsky diye. Töton Şovalyelerini yeniyor filmin sonunda ama esir askerlerini "savaşmaya zorlandı bunların kabahati yok" diye salıyor ve şu uyarıyıda ekliyor:

Those who come with a sword to us will die from that sword!

Yiğidi öldürelim ama hakkınıda verelim.

Bizde bir film gösterebiliyormuyuz tarih konulu olsunda adam gibi adam diyebileceğimiz bir tane Bizanslı "hah işte var" diyelim. Bizans dedinmi varsa yoksa korkaklık varsa yoksa düzen entrika. Yani bu kadarda değil. İstanbul kuşatmasında son imparatorları elde kılıç savaşıp ölmüş. Bizimkilerde çarpışmış aslanlar gibi onlarda.

Aynı şey Clint Eastwood'un Flags of our Fathers ve hemen akabinde çektiği Letters form Iwo Jima'da var. Amerikalı Clint (hani şu zamanın kovboyu Clint) Amerikan ulusal tarihinde çok abidevi bir yeri olan Iwo Jima muharebelerini şapka çıkarılacak derecede bir çarpıcı anlatımla her iki cephedende anlatıyor. İki filmide eğer seyretmediysen ard arda izlemeni öneririm.

Flags of Our Fathers
    http://www.imdb.com/title/tt0418689/

Letters from Iwo Jima
    http://www.imdb.com/title/tt0498380/

Zaten sinemanın evrensel dilide burada konuşmaya başlıyor. Büyük insanlarıda büyük yapan yine aynı evrensel erdemlerdir. Buna psikoloji kısaca empati diyor. Atatürk İzmirde önüne konan Yunan bayrağını çiğnemiyor, Selahattin Kudüsü alınca esirleri ve aileleri parçalanmasın diye kendi şahsi hazinesinden para vererek salıyor, Alparslan Diogenesi yine aynı ruhla serbest bırakıyor.

Acı ama gerçekki batının olanca kusur ve günahlarına rağmen içlerinde yinede bu tür duygu ve değerleri taşıyan sanatçı ve aydınları var. Biz ise ufala ufala küçücük kalan ülkemizde binbir bahane ile hala kendimizi yiyoruz. Geçiyorum sinema gibi alanlarda evrensel değerde yapıtlar vermeyi.

Hocam ben zaten bizim filmler de çok gerçekçi demiyorum. Ama Rusların yaptığı pek çok filmi izleyerek görüşümü belirttim.
    Yine de hiç bir film bana Tarkan Filmlerinin verdiği havayı vermedi.
    Bence çektiğimiz en gerçekçi film "Kurtuluş". Her açıdan.

Hocam ben zaten bizim filmler de çok gerçekçi demiyorum. Ama Rusların yaptığı pek çok filmi izleyerek görüşümü belirttim.
    Yine de hiç bir film bana Tarkan Filmlerinin verdiği havayı vermedi.
    Bence çektiğimiz en gerçekçi film "Kurtuluş". Her açıdan.
    Ruslar Putin'in ülkeye verdiği gazdan olsa gerek işi abartmış durumdalar. 1612'de filan Polonyalılar direk canavar. Nationalist takılıyorlar

Bizimkiler aslında komedi gibi. Tarkan filminin birinde elemanı denize atıyorlar ahtapot yesin boğsun diye ama ahtapot demeye bin şahit. Muşambadan bozma bişeyle boğuşuyor Tarkan Silivri sahillerinden birinde. Konuda bomba. Attilanın kılıcı peşinde düşüyor barbarlar ve tabiiki bizimkiler ata yadigarıdır diye. Kılıç He-Man kılıcı gibi bişey. İllaki Tarkan düşman prensesi punduna getirip yatağa atıyor vs vs akıl alıcı bir filmdi. Birde değişmeyen birşey vardır. Mesela bizim Türkler Bizanslada savaşsa Avusturyalılarlada hırlaşsa hem bizimkiler hem onlar hep aynı kostümleri giyerler. Aradan kaç yüz sene geçmiş hala Horoz ibiği model Bizans miğferleri ile sağa sola koşup durur askerler.

Zephrelial's Avatar Eternal Sorrow
    An ancient castle on a steep windy mountain peak.. away from all mortal eyes...

Little Legionaire&Göktürk,

Kingdom of Heavenla iyi bir noktaya degindin.Hakkaten bende filmdeki tarafsizliga çok sasirdim.Hatta film tarafsiz diil,tarafli.Dikkat ettiysen daha çok müslüman Eyyubileri çok daha iyi gösteriyor.Eyyubilerde hiçbir villain(kötü adam) yok Haçlilarda Reynaldla,Guy var.Inanilmaz aferim Ridley Scott'a.

Bizim tarihsel filmlere gelince,komedi degeri olarak essizler.Komedi olsun diye diil ciddi ciddi çekilmisler zamaninda.Ama yerli yabanci degme komedi filmlerine yüzbin basarlar,hiçbir filme degismem.Öbür taraftan baska bir janra olarak bakildiginda maalesef bes para etmezler.Tarihsel konulu olup da saglam film bulmak hakkaten zor.Çogu amerikan filmlerinde mesaj kaygisi ve bir çok amerikali prodüktör ve yönetmenlerdeki tarihi filmde saptirma ve degistirme saplantilari pek çok tarih bazli hollywood filmini kalitesiz kiliyor.

Tarihi filmlerdeki baska bir sorun ise tarihte bu kadar material varken hep ayni konular üzerinde kisir döngü seklinde ve temcit pilavi gibi islenirken senaristler baska tarihsel konular üzerine film yapmiyolar.Söyle adam gibi 3,3.5 saatlik doya doya ilginç bir tarih filmi ne zaman izleyebildik?
    Shine on you crazy diamond...

Arkadaşlar, belki haberiniz yoktur, ben söyleyeyim ilk olarak.

Cuma akşamı Danıştay başsavcısı Anayasa mahkemesine AKP'yi kapatma davası açtı. Erdoğan, Gül ve Arınç dahil olmak üzere 71 kişi hakkında 5 yıl siyaset yasağı istedi.

Nihayet ülkemiz tekrar ilerlemeye başlamışken paçaya yapışanlar gine çıktı. Bizim dışarda düşmanlarla uğraşmaya hiç ihtiyacımız yok. İçeride sağolsunlar eksikliğini hiç hissettirmiyorlar.

Bildiğim kadarıyla bu olay ülke tarihinde bir ilk.
    In tribute to concerned friends:
    - You know nothing Jon Snow.

Samples from the Turkish Cuisine by white-wolf

Quote Originally Posted by white-wolf View Post
    Nihayet ülkemiz tekrar ilerlemeye başlamışken paçaya yapışanlar gine çıktı. Bizim dışarda düşmanlarla uğraşmaya hiç ihtiyacımız yok. İçeride sağolsunlar eksikliğini hiç hissettirmiyorlar.
    Tamam parti kapatmalar birşeye yaramıyor fakat partilerde bazen toplumu germek için ellerinden geleni yapıyorlar, sonrada bize bu halk oy verdi diye demokrasinin arkasına saklanarak kaçak güreşiyorlar.

Geçenlerde DTP'li bir vekil mitingin birinde Kuzey Irak'ta harekat yapan askere "ne işiniz var kanamı susadınız?" diyecek kadar küstahlaşabiliyor. Biraz gündemi takip eden herhangi biri herhangi bir zamanda DTP'nin ne kadar ikiyüzlü bir parti olduğunu, Demokrasi ve İnsan Hakları gibi evrensel değerleri kullanarak artık uluslararası toplum tarafından terörist olarak gördüğü bir cinayet şebekesini "siyasal ama silahlı mücadele bir örgüt" olarak çözüm için muhatap kabul edilmesini isteyebiliyor.

AKP'ye gelirsek. Kapatılsın kapatılmasın tartışması bir yana AKP'nin ülkeyi getirdiği noktayı ilerleme olarak göremiyorum. Neredeyse ABD'nin onaması olmadan çıkarlarını koruyamayacak kadar aciz, AB'ye gireceğiz diyerek şamaroğlanına çevrilmiş, bankalarından sanayii kuruluşlarına kadar üçe beşe bakmaksızın alelacele satılan içi boşaltılan bir ülke olduk.

Fethullah Gülen gibi adamlar postu sermiş Amerikadan, robotlaştırılmış cemaatlerini çıkar, sömürü ve işbirlikçilik ekseninde doludizgin sürüyor. Sözde bunlara karşı çıkan Tuncay Özkan gibi adamlarda SMS'le vatan kurtarıyor küpünü mevcut statükodan doldurmaya çalışıyor. Bende varım demek için yaz yolla aslan Atatürkçü ol. Bende Şakirtim demek için gir cemaate salla kaşığı patatesli Nurcu omletine. Trajik, komik ve aldatma dolu bir dönemden geçiyoruz.

Çok partili sisteme geçtik geçeli ülkemizi Demireller, Ecevitler, Erbakanlar, Özallar gibi dar kafalı liderler ve onların yamakları yönetti. Yeni hanedanda AKP'dir. Gider Amerikada lobilere, presidentler biat eder seçime girer başımıza dert olurlar. Az dinci az milliyetçi ucundan muhafazakar her yola gelen her şekle giren adamlar bunlar.

Varlıkları demokrasi yoklukları faşizm değil bu insanların. Çünkü zaten demokratik bir toplumun talepleri ile değil Amerikanın, cemaatlerin, ağaların yada göbekli sanayi patronlarının çıkarları için gelen ve giden silsilenin son ve belkide en mükemmel örneğidir AKP. Şunuda söyleyeyim CHP yada MHP'nin de bu adamlardan farkı yoktur. Yani alternatif değillerdir. Çünkü bu adamların kıblesi bozuktur, pusulası yanlıştır. Sırtını NATO'ya, ABD'ye AB'ye dayayan partilerin ülkemizi getirdiği nokta budur.

Ülkeler ittifaklarla ve çıkar birliği yaparak büyürler. İngiltere tarihi boyunca ittifaklar sistemi kurarak bir dünya imparatorluğu kurmuştur. Demiyorumki tek tabanca takılalım ama müttefik olacağız diye uşak, ticaret yapacağım derken çırak çıkmayalım her işten. 60 senedir hep afedersiniz burnumuz b*ktan kurtulmuyorsa artık bazı şeyleri tekrar düşünelim. Ağanın, patronun, bilmemne şeyhin evladı değilsek demokrasi diye ağlaşan adamlar aslında neyin kavgasını veriyor kimden destek buluyor buna bakalım. Bana sana ne kazandırıyor bu adamlar?

AKP kapatılmış kapatılmamış...

Quote Originally Posted by Little Legionaire View Post
    Varlıkları demokrasi yoklukları faşizm değil bu insanların.
    Faşistler bile en azından ülke satmıyor. Ona buna yavşamıyor.

Quote Originally Posted by Little Legionaire View Post
    MHP'nin de bu adamlardan farkı yoktur. Yani alternatif değillerdir. Çünkü bu adamların kıblesi bozuktur, pusulası yanlıştır. Sırtını NATO'ya, ABD'ye AB'ye dayayan partilerin ülkemizi getirdiği nokta budur.
    Güzel bir nokta. MHP adını ÜHP (Ümmetçi Hareket Partisi) olarak değiştirmeli. İnsanların saf milliyetçilik duygularından, teröre karşı hissedilen öfkeden siyasi malzeme çıkarıyorlar; Meclise girince de İslamcı kimliklerini gösteriyorlar. Zaten MHP Amerikan desteğiyle komunizme karşı kurulmuştur. Bugün komunizm de bitince adamlar ne yapacaklarını şaşırdılar.

MHP'nin gerçek seçmen kitlesi %2-3 civarındadır. Bu seçimlerde aldığı oyun yarısını CHP tabanından yarısını da MHP'yi milliyetçi sanan saf halktan aldı. Ama sonuç ortada. Daha ilk gün teröristlerle el ele sıkışmalar.

Meydanlardan ip atmaya benzemiyormuş değil mi Sayın Bahçeli?

Son olarak demokrasi ile ilgili; diğer tüm yönetim biçimleri gibi demokrasi de en iyi yönetim biçimi değildir... En azından Türkiye'de. Halk her zaman en iyisini bilmez. Hele bu halk 3-5 kilo kömüre, uydurma rakamlara oy veriyorsa ona hiç güvenilmez.
    Last edited by Gokturk; March 15, 2008 at 07:26 AM.

Burada bir noktayı atlıyoruz arkadaşlar.

Örnek aldığımız, seviyesine ulaşmaya çalıştığımız batılı ülkelerde demokrasi böyle işlemiyor. Olması gereken, bir partiyi iktidara da getiren yada kapanmasını da sağlayanın halk olması gerekir ki, batıda da olan budur. Bizdeki uygulamaları Rusya'da, İran'da yada Arabistan'da görebiliriz ancak. Biz İran mı olmak istiyoruz yoksa Arabistan mı? Yoksa biz ülkemizin güçlü olmasını mı istiyoruz?

Madem diğer partiler rahatsızlar bu AKP'den, onlar kendilerini halka anlatsınlar, kendilerinin ülkeyi daha iyi yöneteceklerini inandırsınlar.

Ben halkın aptal gibi gösterildiği, söylendiği konuşmalardan rahatsız oluyorum. Arkadaşlar halkımız aptal değil. Böyle söyleyenlerin gözü kapalı. Yaşadıkları ülkedeki insanları bilmiyor ve tanımıyorlar, fildişi kulelerinden sadece kendilerini düşünerek söylemler üretiyorlar.

Unutmayalım ki Atatürk bile gücünü ve yetkisini TBMM'den almıştı. Eğer sen halkın iradesine saygı göstermeyeceksen niye seçim yapıyorsun. O zaman bırakalım seçimler olmasın, TBMM kapatılsın, ülkeyi hakimler, savcılar ve askerler yönetsin.

Arkadaşlar ben bu bütün olan bitenin yükselen Anadolu orta sınıfının şimdiye kadar ülkeyi parmağında oynatmış elitist-bürokrasi ile mücadelesi olarak görüyorum, din yada şeriat ile laiklerin mücadelesi değil.
    In tribute to concerned friends:
    - You know nothing Jon Snow.

Samples from the Turkish Cuisine by white-wolf

Quote Originally Posted by white-wolf View Post
    Burada bir noktayı atlıyoruz arkadaşlar.

Örnek aldığımız, seviyesine ulaşmaya çalıştığımız batılı ülkelerde demokrasi böyle işlemiyor. Olması gereken, bir partiyi iktidara da getiren yada kapanmasını da sağlayanın halk olması gerekir ki, batıda da olan budur. Bizdeki uygulamaları Rusya'da, İran'da yada Arabistan'da görebiliriz ancak. Biz İran mı olmak istiyoruz yoksa Arabistan mı? Yoksa biz ülkemizin güçlü olmasını mı istiyoruz?
    Doğru örnek aldığımız ülkelerde demokrasi böyle işlemiyor çünkü o ülkelerde gerçekten demokrasi var. Partilerin rejimle yada halkı değiştermek (AKP)dönüştürmek yada tepeden bakmak (CHP) gibi dert ve kaygıları yok. Ciddi anlamda toplumsal taleplerden doğan ve temsile dayanan bir particilik var.

Madem diğer partiler rahatsızlar bu AKP'den, onlar kendilerini halka anlatsınlar, kendilerinin ülkeyi daha iyi yöneteceklerini inandırsınlar.
    Ben halkın aptal gibi gösterildiği, söylendiği konuşmalardan rahatsız oluyorum. Arkadaşlar halkımız aptal değil. Böyle söyleyenlerin gözü kapalı. Yaşadıkları ülkedeki insanları bilmiyor ve tanımıyorlar, fildişi kulelerinden sadece kendilerini düşünerek söylemler üretiyorlar.
    Bu tespitine kesinlikle katılıyorum. İnönünün Milli Şeflik döneminden kalma halkla devletin arasını açan, soğutan, berbat ve modası gerçmeyen bir arızadır. Halk kendilerini seçmeyince aptal mı oluyor? Türk halkı elli senedir bu ekolün temsilcisi CHP'yi tek başına iktidar yapmayarak zaten adı konmamış bir ambargo uyguluyor bu kafadaki insanlara fakat malesef "biz farklıyız" diyen partilerde ürettikleri politikalarla içinde bulunduğumuz koşulları düşündüğümüzde ciddi bir alternatif geliştirebilmiş değil.

Bazı nüans farkları haricinde her iki kampta bana göre statüko partileri üretiyor. Bu yönüyle CHP ve AKP birbirlerinin varlık sebebidir birbirlerinin zaaflarıyla beslenir ve halkı cendereye sokarlar. Türban vs gibi oy malzemesine dönüştürülmüş sorunlar üzerinden it gibi hırlaşır dalaşırlar ama gerçek manada ülke için faydalı yada önemli dönemeçlerde işi AB'ye ABD'ye havale eder, müttefik olur kolaycılığa kaçarlar. Adamada kimse üç kuruşa beş köfte yedirmez. Stratejik Ortağız diye caka satarken adam sana çırak çeker iki günde sokakta bırakır. Bakınız Güneş Harekatı...

Unutmayalım ki Atatürk bile gücünü ve yetkisini TBMM'den almıştı. Eğer sen halkın iradesine saygı göstermeyeceksen niye seçim yapıyorsun. O zaman bırakalım seçimler olmasın, TBMM kapatılsın, ülkeyi hakimler, savcılar ve askerler yönetsin.
    Halkın iradesine saygı göstermek sadece oy veren %47'yi değil oy vermeyen %53'ü de hesaba katarak yapılabilirki öyle sanıyorum bu henüz gördüğümüz yada göreceğimiz demokratik bir tavır olmayacak.

Arkadaşlar ben bu bütün olan bitenin yükselen Anadolu orta sınıfının şimdiye kadar ülkeyi parmağında oynatmış elitist-bürokrasi ile mücadelesi olarak görüyorum, din yada şeriat ile laiklerin mücadelesi değil.
    Ülkeyi parmağında oynatan güzel bir şekilde formüle ettiğin bu iki kamp White-Wolf. Bu bir mizansen. İyi polis kötü polis oyunundan başka birşey değil ve yeni birşeyde değil elli altmış senedir oynanıyor. Kazananı olmayan bir ebe oyunu bu. Bir elim sende elitizm çekiyorsa orta sınıfta rövanş alıyor. Böylece sürüp gidiyor ve gidecek.

Çünkü şunu biliyoruzki CHP iktidara tek başına gelse hep vaaz ettikleri gibi bağımsız ve kendilerince laik bir ülke olmayacak Türkiye yada AKP bu ülkeyi din devleti yapmayacak. Vakit yazarlarının çirkefliği ile Tuncay Özkan'ın yırtıcı partizanlığı arasında ben fark görmüyorum. Temsil ettiklerini söyledikleri politik kamplar arasında da fark görmüyorum.

Kendi kendime hep şu soruyu sordum. Bir insan Atatürkü sevip ve tarihteki yerini teslim edip saygı duyarak, bir Müslüman olarak, demokratik değerleri ve vatanseverliği ve bağımsızlık idealini bir arada temsil edip yaşayamazmı?

Hep evet cevabını verdim.

Ama Atatürkçüyüz ve Kemalistiz diyen partizanlar dini bir yana bırakıyor ve küçümsüyor sanki çağdaşlığın olmazsa olmaz bir şartıymış gibi. Batı kilise ile mücadele etti ya çağdaşlaşmak için; bu kuş akıllıda aynı şeyi bende İslamla yapmalıyım diyor. Dakka bi gol bir halk soğuyor.

Halkçıyız diyende Atatürkten hazetmiyor sanki adamın kabahati varmış gibi. Sırtını Amerikaya, AB'ye veriyor. İdrak etmiyorki bu elitist kadrolar İnönünün mirasıdır Atatürkün değil. Kabahati rahmetliye yüklüyorlar. Dakka iki gol iki Atatürkü seven ve sayan samimi dindar insanlar sırtını dönüyor.

Ve maalesef her iki kampta birbirleri kadar Amerikancı ve AB'ciler.

Yaklaşık on sene büyük medya gruplarında çalıştım. Atatürk deyince mangalda kül bırakmayan aslanların yanlarında sigortasız üçe beşe çalışan insanları görmezden gelip odalarına kapanarak ertesi gün vatanı nasıl kurtaracaklarını izledim. O yüzdenartık ülkemizde sapla samanın fena halde karıştığını ve bu rezil samimiyetsizliğin ülkemizi nasıl kamplaştırdığını görüyorum.

Kazananın biz olmayacağı bir mücadelede monşer elitistlerin yada Amerikan takkeli sözde "dindar" demokratların yanında saf tutmayı kabullenemiyorum.

Bu halk elbet kendi içinden kendisi, tarihi, dini ve kültürü ile kavgalı olmayan evlatlar çıkaracak bu fetret devrine son verecektir. Yeterki bende varım deyipte SMS istemesin

Arkadaşlar Mhp nin Akp den ideoloji olarak hiçbir farkı yoktur ve tabanının aynı olmasının yanında,30 seneden 1969 daki Adana kongresinden beri(Nihal Atsız grubunun kongreyi terketmesi ve Alparslan Türkeşe kaybetmesi),Mhp'nin kullandığı sembollerden çizgisine karşı herşey islamlaşmıştır.Tanrı Dağının yanına hira dağı koyulmuştur,Bozkurt sembolü iptal edilip yerine 3 hilal konulmuştur vs. vs. Akp Türkiyeye hiç birşey katmamıştır.Aldıkları ağır vergiler ve ekonominin durumu ortadadır.Yalnız şu noktası iyidir,belediyeleri kurumları iyi çalışıyor.

AKP'nin ise demokrasi ve ilericilik kisvesi altındaki asıl ideolojisi ise açıkça ortadadır.İran örneğini ve Şah Pehleviyi unutmamaya çalışmak lazım,ordada yavaş yavaş başladı,bizdeki gibi.İslam biz Türklerin dini değildir.Türklerin öz dini farklıdır ve islamdan yüzyıllar önce vardır ve yüzyıllarca varolmuştur,kanıksanmış süre gelen dini adetler,ve tarihsel kırılım noktaları (Talas savaşı,Karahanlıların islamiyeti kabul etmeleri bu gerçeği silemez,silmemelidir.)

Biz kendi tarihimiz redediyoruz,garip bir şekilde eski türkçe kelimeler yani bize 6 yüzyıldan kalan isimler kullanılmamaktadır.Bununla beraber kullanılan türkçe farsça,arapça,bazı değişime uğramış eski türkçe,fransızca,rusçadan hattan ukraynacadan(Kösem Sultanın asıl adı Roxalanadır (örnek türkçedeki kazan ukraynacada kazan demek biz oraya gitmediğimize gçre onlardan biz almışız),ingilizceden harmanlanmış karaktersiz çirkin bir paçal(karışım)dır.Eski Türk isimleri memleketin bazı yörelerinde köpek isimleri olarak kullanılmaktadır.Milletimiz tartışılamayacak bir şekilde öz kimliğini yitirmek üzeredir,hatta çok çok ufak bir azınlığın dışında tamamen yitirmiştir.

Şu noktalarında altını çiziyorum ben ırkçı diilim,ülkücü de diilim,idealistde diilim.Benim inancım her milletin her ırkın geçmişine,özüne sahip çıkmasıdır. kendi adetlerine,kendi dinlerine,kendi yaşam biçimlerine uymalıdır kısacası Arap araplığını,japon japonluğunu,rus rusluğunui,alman almanlığını türkde türklüğünü bilmelidir,saçma sapan yollara sapmamalıdır.

Ki biz saçma sapan yollara sapmayı bırak çoktan mahvolmuşuz iddia ediyorum maalesef ki bu ülke en geç 30 bilemediniz 40 seneye kadar yıkılacak,gidişat onu gösteriyor.Ben hayatın ideoloji peşinde koşmaya ve kendini yıpratmaya değmeyecek kadar değersiz ve kısa olduğunu biliyorum,Bunları yazarken hiç kimseye birşey empoze etme gibi bir amacımda yok,yalnız belirtiyorum.
    Last edited by Zephrelial; March 15, 2008 at 03:40 PM.

Quote Originally Posted by Zephrelial View Post
    Arkadaşlar Mhp nin Akp den ideoloji olarak hiçbir farkı yoktur ve tabanının aynı olmasının yanında,30 seneden 1969 daki Adana kongresinden beri(Nihal Atsız grubunun kongreyi terketmesi ve Alparslan Türkeşe kaybetmesi),Mhp'nin kullandığı sembollerden çizgisine karşı herşey islamlaşmıştır.Tanrı Dağının yanına hira dağı koyulmuştur,Bozkurt sembolü iptal edilip yerine 3 hilal konulmuştur vs. vs.
    Önceki iletimde belirtmek istediğim şeylerden biri de buydu. Ülkücüler Türk Tarihi'ni 1071'den başlatırlar. Hatta 1995 Erciyes Kurultayı'nda Bozkurt Heykelini "put" deyip kırmıştı ülkücüler. Bugün Ülkü Ocakları tam anlamıyla suç yuvası olmuştur ve sabıka kaydı ağzına kadar dolu "reis"lerle yönetilmektedir. Oraya takılan serserilerin amacı kavga için, çok çok özür dilerim, göt toplamaktır. Kaldı ki ÜHP sünni faşistidir. Türkiye'de Türklüklerini en fazla korumuş kesim olan Alevilerden bile hoşlanmazlar. Ve milliyetçiliği yalnızca Ermeni ve Yunanlaradır. Çünkü onlar Allahsızdır.

AKP'nin ise demokrasi ve ilericilik kisvesi altındaki asıl ideolojisi ise açıkça ortadadır.İran örneğini ve Şah Pehleviyi unutmamaya çalışmak lazım,ordada yavaş yavaş başladı,bizdeki gibi.İslam biz Türklerin dini değildir.Türklerin öz dini farklıdır ve islamdan yüzyıllar önce vardır ve yüzyıllarca varolmuştur,kanıksanmış süre gelen dini adetler,ve tarihsel kırılım noktaları (Talas savaşı,Karahanlıların islamiyeti kabul etmeleri bu gerçeği silemez,silmemelidir.)
    Bir güzel nokta daha. Youtube'un açık olduğu dönemde bir video izlemiştim. İran'ın dünü bugünü. Fark açık. Eskinin çağdaş, güçlü, hatta Türkiye'yle boy ölçüşebilecek İran'ı bugün bir Arap ülkesi olmuştur. Siz bakmayın İslamcıların atıp tuttuğuna. İran güçlü falan değildir. İran ile ilgili bi diğer konu da, İran'da yaşayan Türklerdir. İran'da 25 Milyon Azeri yaşamaktadır ve Arap-Fars baskısı altına varolma savaşı veriyorlar. Ayrıca, İran; Ermenistan'a Karabağ Savaşı'nda en çok destek veren ülkelerden biridir. İran bir zamanlar da PKK'ya kucak açmıştır.

Din meselesine gelecek olursak, okullardaki ders kitaplarında bize korkunç bir yalan öğretildi: Türkler İslamiyet'i kendi istekleriyle, Gök Tanrı dinine benzediği için kabul ettiler. E madem benzer dinler, o zaman Araplar Tengrici olsalardı.

- Vele ya habibi bizim dinimiz hak dini. Allah yolu. Sizin dininize benzir. Gelin siz de Müslüman olun.

- Baban muhtar mı? Sen gel Tengrici ol.

Demez mi bir Türk? Gerçek şudur: Göktürk İmparatorluğu yıkılınca, Arapların eline tarihi bir olanak geçti ve Türkleri kılıç yoluyla, keserek, soykırımlar yaparak Müslümanlaştırdılar. 1. Dünya Savaşı'nda da arkadan vurdular ve bu iki olayda da şehit olan Türklerin kanı hâlâ yerdedir. Bana faşist diyeceksiniz ama bir değil tam iki büyük kötülük ve öldürülen yüzbinlerce Türk. Bunun hesabı sorulmayacak da neyin hesabı sorulacak merak ediyorum. Türkiye her ne olursa olsun Arap dünyasının içindeki ayrılıkları desteklemeli, onları diğer 3. devletler karşısında zayıf düşürmek için elinden geleni yapmalıdır. Bu sayede bir nebze de olsa Bedevilerin burnu yere sürter ve akıllanırlar(?)

Ki biz saçma sapan yollara sapmayı bırak çoktan mahvolmuşuz iddia ediyorum maalesef ki bu ülke en geç 30 bilemediniz 40 seneye kadar yıkılacak,gidişat onu gösteriyor.Ben hayatın ideoloji peşinde koşmaya ve kendini yıpratmaya değmeyecek kadar değersiz ve kısa olduğunu biliyorum,Bunları yazarken hiç kimseye birşey empoze etme gibi bir amacımda yok,yalnız belirtiyorum.
    O kadar karamsar olmaya gerek yok bence. Hâlâ ordu gibi bir kurumumuz var Tanrı'ya şükür.
    Last edited by Gokturk; March 15, 2008 at 04:24 PM.

Önceki iletimde belirtmek istediğim şeylerden biri de buydu. Ülkücüler Türk Tarihi'ni 1071'den başlatırlar. Hatta 1995 Erciyes Kurultayı'nda Bozkurt Heykelini "put" deyip kırmıştı ülkücüler. Bugün Ülkü Ocakları tam anlamıyla suç yuvası olmuştur ve sabıka kaydı ağzına kadar dolu "reis"lerle yönetilmektedir. Oraya takılan serserilerin amacı kavga için, çok çok özür dilerim, göt toplamaktır. Kaldı ki ÜHP sünni faşistidir. Türkiye'de Türklüklerini en fazla korumuş kesim olan Alevilerden bile hoşlanmazlar. Ve milliyetçiliği yalnızca Ermeni ve Yunanlaradır. Çünkü onlar Allahsızdır.

Ülkücelerle ilgili gözlemlerin ve bilgilerin doğru ve isabetli.Aynı şekilde kongrelerden birinde getirilen bir bozkurt heykelini,rahmetli AlpArslan Türkeş "Putlare tapmayın,götürün şunu burdan!" diyerek getirenleri azarlamış ve kovmuştur.Bunlar açık örneklerdir.

Bir güzel nokta daha. Youtube'un açık olduğu dönemde bir video izlemiştim. İran'ın dünü bugünü. Fark açık. Eskinin çağdaş, güçlü, hatta Türkiye'yle boy ölçüşebilecek İran'ı bugün bir Arap ülkesi olmuştur. Siz bakmayın İslamcıların atıp tuttuğuna. İran güçlü falan değildir. İran ile ilgili bi diğer konu da, İran'da yaşayan Türklerdir. İran'da 25 Milyon Azeri yaşamaktadır ve Arap-Fars baskısı altına varolma savaşı veriyorlar. Ayrıca, İran; Ermenistan'a Karabağ Savaşı'nda en çok destek veren ülkelerden biridir. İran bir zamanlar da PKK'ya kucak açmıştır.

Dediğin gibi iran örneği çok yerinde bir benzetme.Kaldı ki en başta iranlıların tarih kültür olarak araplarla alakası yoktur,kendileri Perstir,Persler bambaşka bir kültürdür ancak bugün iranlılar belli bir ölçüye kadar assimile oldular.Bu sitede iran kökenli bir arkadaşım var,Pers köklerine ve zoroathronisme bağlı,kendisi bu düşüncelerini ülkesinde belirtse ölüm cezası bile alabilir.Ne acı bir gerçek,aynı şekilde böyle devam ederse bir 10-15 yıla kadar senle benimde Tengrizmden,köklerimize bağlı olmamızdan dolayı Şeriat mahkemesinde yargılanmayacağımızın ne garantisi var? Gidişat açıktır ve budur.Yaşadığımız ikiyüzlü hayatta gerçekler sözlerin arkasında,altında beyinde yatar,söz değersizdir çoğu zaman aldatmadan başka birşey değildir,gerçeği saptırmaya asıl niyetleri saklamaya giden bir araçtır.Yeri geldiğinde tüm insanlar,istisnasız böyle yaparız,yalan niyeti gizleme insan denen kirli nehrin akıntısıdır,yatağıdır.AKP de bütün bunlar göz önüne alındığında bir istisna değildir,kapatılma davası yerindedir ve gereklidir,parti kapatılmalıdır.

Din meselesine gelecek olursak, okullardaki ders kitaplarında bize korkunç bir yalan öğretildi: Türkler İslamiyet'i kendi istekleriyle, Gök Tanrı dinine benzediği için kabul ettiler. E madem benzer dinler, o zaman Araplar Tengrici olsalardı.

Bu konu da doğru amcam bu konuları iyi araştırdı iyi bilir,o da Türklerin müslümanlığı isteyerek kabul edilmediğini savunuyor.Ayrıca iki din arasında pek bir benzerlik yok.Bizde Gök Tanrı dan başka 19 Tanrı vardır,moğollarda bu sayı 99 dur.Gök Tanrı hepsinin başıdır ama Tengriism kökünde politeist yapıdadır İslam ise monoteisttir.Bu temel fark çok derindir,benzerlik olayını çürütmeye yeterlidir.İkincil olarak başka bir derin fark,İslamda Allah herkesin tüm insanların Tanrısıdır,Tengriismde ise Gök Tengri sadece ve sadece Türklerin tanrısıdır.Bunun iyi yanı ise kanaatimce şudur: burada görüyoruz islam evrenseldir güyya ama kalkıp müslümanlar,bir hristiyan bu din senin içinde gönderilmiş dediği zaman hristiyan arkadaş doğal olarak kalkıp ona hadi ordan deyiveriyor.Tengriism Türklere özeldir,bu çok güzel birşeydir.Bu nedenden Totaliter ve yayılmacı değildir,olamaz,çünkü Türk değilsen Tengriist olamazsın,inancın kendisine aykırı Yer-Sub kişiye dünyasal kabuğunu verir,Gök Tanrı ruhunu üfler ve dilerse kut verir.Küçümsenen ve basit bir pagan inanışı olarak görülen dinimizdeki zariflik aslında görebilen için çok açıktır.Yani Türk dini ve Türk Tanrısı türklere özen göstererek yaratır,klasik bir şekilde Yer Sub anadır Gök Tanrı ise babadır.İslamda ana nerdedir? Kadın nerdedir?

Bundan başka islamdaki gibi bir anlayışla günah kavramı yoktur;insanların hayatındaki hatalar Tengriyi kızdırdığında cezası hemen ve çabuk verilir ancak bu bir günah olarak görülmez.

İslamdaki gibi ölüler gömülmez yakılır.Ufak tefek saçma sapan günahlardan herkes Tamuya gitmez Tengriye karşı çok büyük suçlar işlemiş olanlar Tengri tarafından affedilmezse Tamuya gönderilir,Erlik bunların ruhlarını alır kendine köle eder,dünya üzerinde kargaşa huzursuzluk yaratırlar. vs. vs. Uzaktan yakından benzeyiş yok.Ne adetlerinde ne de özünde.Ben şahsen 550 tane adamdan oluşan bir meclis olucağına,bir Kağanım olsun bin kere tercih ederdim.

Japonların resmi devlet dini ikinci dünya savaşı sonuna kadar yani yarım asır öncesine kadar,kendi öz dinleri shinto idi.Halende çoğu dinlerine sahip çıkıyolar.Dünyada japonlar güçlü,kıymetli ekonomileri eskisi gibi değil ama halen sağlam,sözleri geçiyor aslan gibiler..Bide bize bak.Yani japonlar Shintoyu korudular da rezilmi oldular? Biz islamiyeti kabul ettik noldu? Yerimiz nedir? Yurt dışında adam yerine mi konuyoruz? Üzücü noktalar.

- Vele ya habibi bizim dinimiz hak dini. Allah yolu. Sizin dininize benzir. Gelin siz de Müslüman olun.

- Baban muhtar mı? Sen gel Tengrici ol.

Demez mi bir Türk? Gerçek şudur: Göktürk İmparatorluğu yıkılınca, Arapların eline tarihi bir olanak geçti ve Türkleri kılıç yoluyla, keserek, soykırımlar yaparak Müslümanlaştırdılar. 1. Dünya Savaşı'nda da arkadan vurdular ve bu iki olayda da şehit olan Türklerin kanı hâlâ yerdedir. Bana faşist diyeceksiniz ama bir değil tam iki büyük kötülük ve öldürülen yüzbinlerce Türk. Bunun hesabı sorulmayacak da neyin hesabı sorulacak merak ediyorum. Türkiye her ne olursa olsun Arap dünyasının içindeki ayrılıkları desteklemeli, onları diğer 3. devletler karşısında zayıf düşürmek için elinden geleni yapmalıdır. Bu sayede bir nebze de olsa Bedevilerin burnu yere sürter ve akıllanırlar(?)

O kadar karamsar olmaya gerek yok bence. Hâlâ ordu gibi bir kurumumuz var Tanrı'ya şükür.

Genelde insanlar senin gibi karamsar olduğumu söylerler,ben ise gerçekçi olduğumu düşünürüm kim doğru orasını bilemem.

NOT:

Koyu gri senin yazdıkların,siyah benim yazdıklarım.
    Last edited by Zephrelial; March 15, 2008 at 05:07 PM.

Quote Originally Posted by Zephrelial
    Bu konu da doğru amcam bu konuları iyi araştırdı iyi bilir,o da Türklerin müslümanlığı isteyerek kabul edilmediğini savunuyor.Ayrıca iki din arasında pek bir benzerlik yok.Bizde Gök Tanrı dan başka 19 Tanrı vardır,moğollarda bu sayı 99 dur.Gök Tanrı hepsinin başıdır ama Tengriism kökünde politeist yapıdadır İslam ise monoteisttir.Bu temel fark çok derindir,benzerlik olayını çürütmeye yeterlidir.İkincil olarak başka bir derin fark,İslamda Allah herkesin tüm insanların Tanrısıdır,Tengriismde ise Gök Tengri sadece ve sadece Türklerin tanrısıdır.Bunun iyi yanı ise kanaatimce şudur: burada görüyoruz islam evrenseldir güyya ama kalkıp müslümanlar,bir hristiyan bu din senin içinde gönderilmiş dediği zaman hristiyan arkadaş doğal olarak kalkıp ona hadi ordan deyiveriyor.Tengriism Türklere özeldir,bu çok güzel birşeydir.Bu nedenden Totaliter ve yayılmacı değildir,olamaz,çünkü Türk değilsen Tengriist olamazsın,inancın kendisine aykırı Yer-Sub kişiye dünyasal kabuğunu verir,Gök Tanrı ruhunu üfler ve dilerse kut verir.Küçümsenen ve basit bir pagan inanışı olarak görülen dinimizdeki zariflik aslında görebilen için çok açıktır.Yani Türk dini ve Türk Tanrısı türklere özen göstererek yaratır,klasik bir şekilde Yer Sub anadır Gök Tanrı ise babadır.İslamda ana nerdedir? Kadın nerdedir?
    Bu kadar ayrıntıyı gerçekten bilmiyordum. Şu 19 Tanrı ile ilgili bilgi alabileceğim bir site var mı?

Tartışma gayet enteresan seyrediyor.

MHP sanıyorum artık aklı başında herkes tarafından kullanım tarihi geçmiş bir parti olarak gözüküyor ki çokta doğrudur. Soğuk Savaş döneminde Hitlerin SA'ları benzeri eli silahlı çeteler olarak sözde Milliyetçilik davasına gerçek vatansever gençleri kırıp geçirmişlerdir ki bunun sanırım en açık örneği Amerikan Altıncı Filosunun gelişini protesto eden hatta bahriyelilerini denize döken gençlerin üzerine saldırıp öldürmeleridir.

Araplar ve İslamla aramızdaki ilişki ise çok daha derin ve çetrefil bir konu.

Emeviler zamanında ağır bir baskı ve kıyım oluyor doğrudur. Sonraki dönemde Türk paralı askerleri Arapların azalan savaşma hevesleri karşısında azalan savaşçı kadrolarını tamamlamak ve daha sadık bir savaşçı elit yaratmak gibi farklı farklı nedenlerle önem ve sayılarını artırıyor. Hatta Abbasi Halifeleri bu askerler için sonradan Samarra şehrini kuruyor ve başkentini bu şehre taşıyor.

Sonraki dönemde Halifeler artan bir şekilde askerlerin tahakkümüne giriyorlar ve hatta bir dönem sonra doğrudan Halifeleri indirip yerine yenilerini koyacak bir güce kavuşuyorlar. Türkler ve Araplar arasındaki adı konmamış husumetin kökleri aslında bu dönemlerde atılmıştır.

İslamı kendi mülkleri olarak gören ve Müslümanlaştırdıkları Türklerin yavaş yavaş önce etkisine sonrada doğrudan yönetimine girmiş olmak Arap gururunda onanmaz bir yara olarak yüzyıllarca kalmıştır.

Selçuklu etkisi ile Sunni halifeler neredeyse Türklerin doğrudan dengi olmak bir yana vasal'ı durumuna düşmüşlerdir. Bu yönüyle Türklerin doğrudan doğruya İslamiyetin hem savaşçı hemde yönetici gücü olduğu dönemde aşağı yukarı bu periyodla başlar ve değişik silsilelerle devam eder.

Araplar maalesef bunun rövanşını almak için Birinci Dünya Savaşını fırsat bilerek görülmemiş bir hırs ve kıyıcılıkla Türk kanı için amansız bir iştah göstermiştir. İşledikleri günahın doğurduğu evlatsa İsrail'dir ki bu devlet Araplara tarihleri boyunca yaşamadıkları acı ve utancı birkaç onyılda tattırmıştır.

İslan konusunda ise sizden farklı düşünüyorum. Bizzat İslam'ın kendisi ile bir şüphem yada daha açık ifade etmek gerekirse zorum yok. İslam bana göre evrensel bir dindir ve Arapların mülkü değildir. Taşıdığı değerlere layık oldukça Araplarda bedeviliklerinden sıyrılıp bir dünya devleti haline dönüşmüşler zorbalık ve gösteriş düşkünlüğünde devrin diğer güçlü monarklarına özendikçe değerden önce kıymetlerini sonrada efendi statülerini kaybetmişlerdir.

Kaldıki benzer durumu Ruslar ve Germenlerde yaşamıştır. Hristiyanlığa geçmeleri Rusları yada Germenleri değersiz kılmamıştır Türkleri kılmadığı gibi...

Türklerin yani bizim sorunumuz Müslüman olmayı Arap olmak zannetmemizden kaynaklanıyor. Bu hastalığın sebebide Halifeliği Mısırdan getiren Yavuz Sultan Selim'in kabahatidir. Mısırdan İstanbula gelen sadece bir makam değil aynı zamanda bağnaz bir Arabizm olmuştur. Bu çarpıklık zaman içinde Türklerin yalın ve sade İslam anlayışını önce çürütmüş sonrada yerle bir ederek bir manada İmparatorluğun üzerine kurulduğu manevi ruhu yok etmiştir.

Anadoludan bir daha Mevlana gibi Hacı Bektaş gibi büyük vicdanlar ve sesler çıkmadıysa ve hala çıkmıyorsa bunun ve şimdi görmekte olduğumuz Fethullah Gülen gibi düzenbazların yaşam alanı buluyorsa bunu kökü Horasan'a yani doğrudan doğruya Türk yurdunda yeşeren İslam anlayışının Kürt ve Arap bağnazlığı ile boğulmasında buluyorum.

Maddi ve manevi Türklerin tarih içindeki kazanımlar yüzyıllar içinde yaşadığı yıkımlar ve içe sızmalarla neredeyse bitme noktasına geldi. Her iki temelde de Türk olmak neredeyse bir ayıp ve kusurdur. Bu ağır saldırıya gelen en isyankar ve gururlu ses Atatürk'ün Ne mutlu Türküm diyene ifadesinde tekrar canlandı ve hala bu sese olan itirazlar ve kin bitmiş değildir.

Arabizme kapılmış olanlar kendileri Türk dahi olsalar nefretle anıyorlar bu meydan okumayı. Kürtler ise artık açıktan açığa Türklüğün Anadoludaki varlığını zayıflatma elden gelirse bitirme umuduyla her fırsatta silaha sarılıyor her fırsatta kendilerine bir efendi buluyorlar. Yetmiyor şeyhleri ile manevi dünyasına taarruz edip din üzerinden Türklüğe hücum ediyorlar. Yarı aydın Elif Şafak, Murathan Mungan, Orhan Pamuk gibi ne idiü belirsiz sözde entellektüellerle bu amaçlarına "sanatsal" bir cepheyi ekliyorlar.

Bu yüzyılların hesaplaşmasıdır. Kültürlerin hatta dünyaların savaşıdır. Atatürk bunu biliyordu. O nedenle Türk Dil Kurumunu, Türk Tarih Kurumunu kurdu. Kuranı Türkçeye çevirtti ve üzerimizde artık tortulaşmış yüzyılların ölü toprağını silkti ve attı. O yüzden asla affedilmedi ve affetmeyecekler. Farklı sebep ve niyetlerlede olsa ona olan inanılmaz nefretleri farklı farklı şekillerde hep karşımıza çıktı ve çıkacak.

Umuyorumki tarih milletimize küllerinden kendini tekrar yaratacağı ilhamı yine verecek ve kurulan düzenler bozulacaktır.

Bu kadar ayrıntıyı gerçekten bilmiyordum. Şu 19 Tanrı ile ilgili bilgi alabileceğim bir site var mı?
    Büyük bir kısmıyla ilgili çeşitli kaynaklardan derlenmiş bir yazı var.

İşte Link.

Bu verdiğim link,Nabarezhny Chelny'nin Türkler ve Moğolların dini Tengriismden ingilizceye çevrilmiş bir bölüm.Benim okuduğum daha başka detaylı kaynaklar vardı onlarıda bulabilirsem,post edicem.

Bir tanesini buldum bu Bezertinov'un araştırmasından bir parça

LINK BU

@LittleLegionare- Görüşlerin ve isabetli yorumların için teşekkürler.Ekliyecek veya itiraz edecek pek birşey bulamıyorum Onun için yorum yok Sadece temel olarak islamın bize yaramadığını düşünüyorum.Olayın köküde bence temel olarak biraz daha eskilerde 9uncu yüzyılda yatıyor,büyük çoğunluğuda Abbasilerle ilgili.
    Last edited by Zephrelial; March 17, 2008 at 05:48 AM.

Quote Originally Posted by Zephrelial
    Büyük bir kısmıyla ilgili çeşitli kaynaklardan derlenmiş bir yazı var.

İşte Link.

Bu verdiğim link,Nabarezhny Chelny'nin Türkler ve Moğolların dini Tengriismden ingilizceye çevrilmiş bir bölüm.Benim okuduğum daha başka detaylı kaynaklar vardı onlarıda bulabilirsem,post edicem.

Bir tanesini buldum bu Bezertinov'un araştırmasından bir parça

LINK BU
    Çok sağol. Ne yazık ki repleyemiyorum

Çok sağol. Ne yazık ki repleyemiyorum
    Önemli diil

Swagger's Avatar Imperial Coffee-Runner

Sellam Allekum

Under the Patronage of the Dreadful cedric37!
    Ancs Guide, Emergent Factions , Yes/No Events |L'Outremer for Modders| Swagger's Skymod

Tags for this Thread