Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Turkish Thread - Türkçe Konu

Goutlard's Avatar Janissary

Default Turkish Thread - Türkçe Konu

Turkish Thread - Türkçe Konu :

English Disclaimer :
    Due to the inability to use English of some users of Wind from the East, many of them coming from the Total War Türkiye Forums, I had to discuss with Gigantus, the moderator who opened this subforum and speak of the fact that many of this mod's users are Turkish, many of whom do not have a good grasp of the English language.

I was allowed to have a single thread where the use of Turkish is allowed ; to avoid Turkish being used in other posts or messages, if Turkish users who have no knowledge of English have any problem of some sort. Please do not post messages in Turkish outside of this thread, for that would be against the Total War Center Official Terms of Service - Hard to Read posts rules.

If there is any other thread in Turkish language, it will be merged with this one.

Türkçe :
    Bir çok Wind from the East kullanıcısı Total War Türkiye forumlarından geldiği için, ve herkes ingilizce bilmediği için Total War Center bana bu Türkçe Konuyu açma hakkı verdi. Burada türkçe'yi kullanmak serbest, ve türkçe sorularınızı ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Lütfen buradan başka bir konuda türkçe yazmayınız, Total War Center Forums kurallarına aykırı.

Herhangi bir sorununuz varsa burada türkçe cevap sorabilirsiniz ve biz türkçe cevap verebiliriz.
    Buradan başka bir yerde türkçe konu açarsanız, o konuyu bununlan birleştirmeliyim.
    Last edited by Goutlard; February 27, 2021 at 07:20 AM.
    Wind from the East's Awards :

Default Re: Turkish Thread - Türkçe Konu

Öncelikle bu güzel mod için ellerine ve emeklerine sağlık kardeşim.
    Bu modda gelecek versiyonda
    1:Otomatik savaşlarda eğer düşmanda top varsa kötü bir şekilde yeniliyorum. Bu sorun giderilecek mi?
    2:İlham aldığın modlardan olan Osmanlı ve Berberilere asker ekleyen modda Padişah birimi vardı, onu ekleyebilir misin?
    3:Şehir duvarları çok pahalı, biraz fiyatlarını aşağı çekebilir misin?
    Teşekkürler

Quote Originally Posted by Kingartist21 View Post
    Öncelikle bu güzel mod için ellerine ve emeklerine sağlık kardeşim.
    Bu modda gelecek versiyonda
    1:Otomatik savaşlarda eğer düşmanda top varsa kötü bir şekilde yeniliyorum. Bu sorun giderilecek mi?
    2:İlham aldığın modlardan olan Osmanlı ve Berberilere asker ekleyen modda Padişah birimi vardı, onu ekleyebilir misin?
    3:Şehir duvarları çok pahalı, biraz fiyatlarını aşağı çekebilir misin?
    Teşekkürler
    Merhaba,
    1 - Bu sorunun farkındayım ama gideremiyorum . Şu anda ottomatik savaşlarda topların gerçekte olduklarından çok daha güçlü olduğunu düşünüyor çünkü toplarin verdiği hasarı baz alıyor. Bir topun bir atışta az sayıda asker bilgisayar için vurabilmesi önemli değil. Çözüm belli, topların verdiği hasarı azaltmak, ama sorunu giderebilceğim derecede azaltırsam toplar daha binalara zarar veremez. Binalar yıkılamaz ve kuşatmalar çok daha zor olur.

2 - Evet, ama campaign'e eklememeyi tercih ediyorum çünkü gerçek padişahı etkilemiyor. Ama custom battle’e eklerim.

3 - Tamam, ilk seviyeyi 6 000, ikinciyi 12 000 yaptım.

Cevapların için teşekkürler Kardeşim.
    1:Mecbur otomatik savaş yapamayacağız artık.
    2: Padişahı etkilemiyor, ama Osmanlı padişahlarının sefere çıktığını görmek açısından güzel duruyor. Sadece 1 birim çıkacağını düşündüğümüzde sıkıntı olacağını zan etmiyorum.
    3. Çok güzel haber.

Birde savaşa generaller arası Düello modu ekleyecektin, bir gelişme var mı?

Kardeşim oynarken baya dikkatimi çeken hususlar oldu.
    1. Osmanlı askerlerinde kare oluşumu göremedim. Sadece bazı birliklere mi geldi yoksa Osmanlıya bu düzeni eklemedin mi?
    2. Haritada sadece bir yerde seramik fabrikası kurulabiliyor. Bir mod var, o mod sayesinde istenilen yerde kurula biliniyor. O modu eklemeyi düşünürmüsün?
    3: Aile ağacı modunu Osmanlı ya eklemeyi düşünüyor musun?
    4: Kale savaşlarında duvarlar yıkılınca oyun çok kasıyor. Bunun bir çözümü var mı?

Teşekkürler.
    Last edited by Kingartist21; August 31, 2017 at 05:34 AM.

Kardeşim, çox gözəl moddur, əllərinə sağlıq! Empire Total War üçün ən gözəl mod!
    Amma bir şey var, bilmiyorum nerde yazım.
    Sefeviler dövleti türk dövleti olub, ve bu dövleti türk oğuz boyları yaratmışdır (Şamlı, Rumlu, Afşar, Zülqədər, Tekeli, Qacar, Ustaclı). Sefevi (ve sonra Afşar, Qacar) dövletinin şahları da kendilerini türk sanırdılar, ve dovletin ordusunun askerleri esasen türkler olmuşlar. Her halde, ne demek isterdim - Sefeviyye ordeni kürdden başlasada (ola biler yani böyle bir şey) hiç bir Safavid şahı kendisini hiç cür kürd sanmırmış, türkçe konuşurmuş, ve ordularının dili türk dili olmuş.
    *Sefeviler dövlertinden önce, sefevilerin başladıcısı Sefi ad-Dinie "Pir-i Türk" kimi tanımışlar (Rıza Yıldırım. Chapter IV: Turkomans and Safavids // Turkomans between Two Empires: The Origins of the Qizilbash Identity in Anatolia (1447—1514).).
    *The Azeri Turks are Shiʿites and were founders of the Safavid dynasty. (Richard Nelson Frye)
    *Ismail as-Safawi was himself not a Persian but a Turcoman, and he was very greatly venerated and even idolised amongst many Turcoman tribesmen who flocked in their thousands to his standard. (David Ayalon. Gunpowder and Firearms in the Mamluk Kingdom: A Challenge to a Mediaeval Society. Vallentine, Mitchell, 1956)
    *Hans Roemer argues, however, that Ismail’s etnhic origin must be accepted Turkish or Turcoman; “At any rate,” he writes, “Ismail’s Turkish or Turkoman descent is beyond any question.” See Hans R. Roemer, “The Qizilbash Turcomans: Founders and Victims of the Safavid Theocracy”, Intellectual Studies in Islam, eds., M. M. Mazzaoui-V. B. Moreen, Utah, 1990, p. 29.

- Jeykhun :

Sağ ol , modu sevmenden çok büyük bir memnuniyet duyuyorum.
    Evet, öyle safevi imparatorluğunu araştırmıştım, ve safevi imparatorlugunu yöneten sınıfın türkmen olduğu kanaatine varmıştım. Örneğin osmanlı imparatoru 1. Selim döneminde, osmanlı padişahı şiirlerini farsca, safevi şahı şiirlerini türkçe yazmasi bana çok ilginç geldi.

Ama safevilerden çok osmanlıyı iyi ve iyi araştırdım.
    konuşursa daha gerçekçi mi olur öyleyse ? Tabi, Empire : Total War'da azerice yok, sadece osmanlı imparatorluğunun türkçesini kullanabilirim.

- Kingartist21

Evet, kare oluşumu sümgüleri atlara karşı sümgü duvarı yapma mantığı üzerine kurulmuş bir oluşumdur, ama yeniçerilerin Empire : Total War’da sümgüleri yok. Kılıç ve yatağan kullanmayı tercih ediyorlar, o yüzden yaya askerlere karşı sümgülü askerlerden daha iyiler, ama suvarilere karşı daha zayıflar.

O iki mod ilginç görünüyor, gelecek sürümlerde belki, uyumluluk sorunu yoksa, eklerim .

Vanilla, modsuz oyunda kuşatma sırasında var olan bir sorun :/. Tek bilinen çözüm ne yazık ki kale duvarlarını yıkmamak.

Generaller arasında duello yapmak zor, ve pek tarihi değil o yüzden o fikirden vazgeçtim. Ama, birkaç ayarlan birimleri tek askerlik yapıp onlara duello yaptırmak zor değil .

Denizci Osmanlı birimleri Leventleri isteriz - yani bir çıkarma yaptığımda o birimler ilen biryerleri fethetmek güzel olur, şöyle bir uzman Elit Yeniçeri Kadrosu - Janissary Marines fena olmaz derim

Yeni versiyona çok kaldı mı?

O Cendere hiç olmamış yeri bile değil, şöylesi daha makul olurdu:

Quote Originally Posted by Nebaki View Post
    Denizci Osmanlı birimleri Leventleri isteriz - yani bir çıkarma yaptığımda o birimler ilen biryerleri fethetmek güzel olur, şöyle bir uzman Elit Yeniçeri Kadrosu - Janissary Marines fena olmaz derim
    Merhaba
    Leventleri de denizci yeniçerilerini de (evet, yeniçeri denizcisi varmış) katmak çok isterim, ama kullanabileceğim asker modeli ve kaplama sayısı çok kısıtlı ve ben model ve kaplama yaratmayı bilmiyorum .

Müzik açısından, copyright meselesi olmayan müzik kullanmamız gerekmektedir. Arkadaşım eski Ottoman Realism Mod lideri Nizam şu anki müzikleri birleştirdi, bazıları çok güzel, bazıları bence oyunun atmosferiyle biraz uyumsuz. Ben müzik işinden uzak durmayı tercih ediyorum, çünkü hep copyright meselesi riski içeriyor

Quote Originally Posted by Goutlard View Post

Müzik açısından, copyright meselesi olmayan müzik kullanmamız gerekmektedir. Arkadaşım eski Ottoman Realism Mod lideri Nizam şu anki müzikleri birleştirdi, bazıları çok güzel, bazıları bence oyunun atmosferiyle biraz uyumsuz. Ben müzik işinden uzak durmayı tercih ediyorum, çünkü hep copyright meselesi riski içeriyor
    En azından Kurtlar Vadisi ambiyansını çıkartsak yada Müzik Bölümünü bölüp ek Paket olarak sunulma ihtimali yok mu ki? Böylece isteyen Müzik ilen istemeyen Müziksiz kullanır.

Rus Korosunun eşlik ettiği bile daha çok uyumlu oyunun ambiyansına.
    Last edited by Nebaki; March 10, 2018 at 02:20 PM.

Quote Originally Posted by Nebaki View Post
    En azından Kurtlar Vadisi ambiyansını çıkartsak yada Müzik Bölümünü bölüp ek Paket olarak sunulma ihtimali yok mu ki? Böylece isteyen Müzik ilen istemeyen Müziksiz kullanır.

Rus Korosunun eşlik ettiği bile daha çok uyumlu oyunun ambiyansına.
    Tamam, gelecek sürümde müziklerden bahsettiğin ambiyans müziğini çıkartırım ve bir müzikli, bir müziksiz sürüm yapacağım.

Eline sağlık modu keyifle oynuyorum. Ancak bazı can sıkıcı tarafları da yok değil. Osmanlı ile oynarken başlarda birimlerin ayrıntılarıyla hoş geliyordu ama biraz fazla over power olmuş bende karşıya geçtim. Savaşlar eskimiş bir oyundan aradığım heyecan ile binbir zorlukla geçiyor Osmanlı'nın eklenen unitlerine karşı ama biraz absürt bir tarafı var. Mesela eklenen Sipahi ve Kapıkulu süvarilerini ele alalım. Charge bonusları gayet yerindeyken defence ve morale realiteden kopuk bir halde. Biz hafif süvari kullanan bir milletiz ve ağır zırhlı hat halinde taaruz eden süvarilere sahip olmadık. Genelde(aslında tüm zamanlarda) dağınık hücumlar ve esneklik ile hız katarak cenk ettik. Bu süvariler biraz öyle giyinmiyor olsalar da hüssarlar gibi. Morale tarafı bizim yenilmekten çok bozguna yatkınlığımızdan onunda biraz ayarı kaçmış.

Quote Originally Posted by Kurt Knispel View Post
    Eline sağlık modu keyifle oynuyorum. Ancak bazı can sıkıcı tarafları da yok değil. Osmanlı ile oynarken başlarda birimlerin ayrıntılarıyla hoş geliyordu ama biraz fazla over power olmuş bende karşıya geçtim. Savaşlar eskimiş bir oyundan aradığım heyecan ile binbir zorlukla geçiyor Osmanlı'nın eklenen unitlerine karşı ama biraz absürt bir tarafı var. Mesela eklenen Sipahi ve Kapıkulu süvarilerini ele alalım. Charge bonusları gayet yerindeyken defence ve morale realiteden kopuk bir halde. Biz hafif süvari kullanan bir milletiz ve ağır zırhlı hat halinde taaruz eden süvarilere sahip olmadık. Genelde(aslında tüm zamanlarda) dağınık hücumlar ve esneklik ile hız katarak cenk ettik. Bu süvariler biraz öyle giyinmiyor olsalar da hüssarlar gibi. Morale tarafı bizim yenilmekten çok bozguna yatkınlığımızdan onunda biraz ayarı kaçmış.

Teşekkürler .
    Osmanli yaya birimlerini geri dengeledim ama süvarileri henüz dengelemedim, o yüzden Ottoman Realism Mod ayarlarında kalmış. Sonraki sürümde süvari birimlerini geri dengeleyeceğim.

Kapıkulu Sipahisi kapıkulu ocağının (yeniçeriler gibi) sipahileridir. Tımarlı Sipahilerden ayri, ve elit eğtim almış, ağır zıhrlı mızrakçı, kılıçlı ve yay - oklu birimdir.
    Hafif süvariler Osmanlı Eyalet ordusunun birimleridir (Akıcılar, Deliler, Müsellemler, Tatar akıcılar, yerel birimler...), ve doğru, savaşın çoğunu onlar yaparmış, çünkü general için düzensiz askerin elit askerden hayatı daha az değerli.

Kapıkulu Sipahisi zıhrı 1683 Viyanna küşatmasında Avusturyalıların el geçirdiği, şu anda müzede bulunan zihrdan esinlenmiştir.
    Başka bir örnek :
    Spoiler Alert, click show to read: 

Ayrıca genel olarak bütün devletlerin süvari birimleri aşırı güçlüydü. O yüzden zıhrlı süvarileri daha pahalı yapacağım, ve genel olarak süvarileri daha zayıf yapacağım.

Özellikle dediğim gibi, Osmanli birimlerini tekrar dengelemek önceliğim.
    Ayrıca Campaign oyununun başında Osmanlı birimlerinin morali oldukca düşük, ve moralerinin normale dönmesi için teknolojik araştırma yapmak gerektedir, o teknolojik araştırmalar isyana yol açar.

Oyunda ancak öyle teknolojilerle, Nizam-I Cedit ve Tan yenileştirilmesini ve yeniçeri isyanlarına benzer bir şey yapabilirim. ^^

Quote Originally Posted by Goutlard View Post
    Tamam, gelecek sürümde müziklerden bahsettiğin ambiyans müziğini çıkartırım ve bir müzikli, bir müziksiz sürüm yapacağım.
    Sürüm geldi ama tek bir Link var?

Default Re: /!\ Final Update - RELEASED

Selam dostum. 1 yılda bu mod için uygun 4 tur modu var mı?
    Last edited by Kingartist21; March 20, 2020 at 02:49 AM.

Merhaba ottoman overhoul modunu çeviren Kingartist21e de özel mesaj olarak yazdım görmedi daha adminler umarım görür 2 farklı dil dosyasını birleştirmek istedim.Oto loc'a başka bir dosyanın sadece bir kısmını pack file manager ile import etmek istedim.import edince bütün satırlar kayboluyor.Nasıl yapabilirim file manager ile bilginiz var mı?

import etmek istediğim yeri csv editör ayırdım buraya linkini bırakıyorum bunu https://www.mediafire.com/file/ste0w...g/loc.csv/file bunu burdaki dosyaya import edebilecek olan varsa upload edebilir mi?

Quote Originally Posted by Yagu93 View Post
    import etmek istediğim yeri csv editör ayırdım buraya linkini bırakıyorum bunu https://www.mediafire.com/file/ste0w...g/loc.csv/file bunu burdaki dosyaya import edebilecek olan varsa upload edebilir mi?
    import edilecek dosyayı unutmuşum oto_loc a kendim için biraz düzenleme yapmıştım link bu orjinalden farklı o yüzden link :https://www.mediafire.com/file/0ug8k..._LOC.pack/file

Quote Originally Posted by Yagu93 View Post
    import edilecek dosyayı unutmuşum oto_loc a kendim için biraz düzenleme yapmıştım link bu orjinalden farklı o yüzden link :https://www.mediafire.com/file/0ug8k..._LOC.pack/file
    Merhaba, yaptigin düzenlemeleri yeni bir sürüme ekledim . Tesekkür ederim !

Page 1 of 2 12 LastLast