Page 9 of 141 FirstFirst 123456789101112131415161718193459109 ... LastLast
Results 161 to 180 of 2813

Thread: To Kafeneio! (Greek)

  1. #161

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    Πως και υπό ποιες συνθήκες θα μπορούσε ένα κόμμα που αντιπροσωπεύει τη συγκεκριμένη μειονότητα να αποτελέσει απειλή; Προσωπικά πιστεύω ότι η Βουλή θα πρέπει να αντιπροσωπεύει όλους τους Έλληνες πολίτες.
    η απειλη ειναι να συσπειρωσει ολους τους μουσουλμανους υπο τουρκικη εκπροσωπηση.
    Αλλα αυτο καλιστα θα μπορουσαν να το αντιμετωπισουν με προωθηση (και κρυφη χρηματοδοτηση?) ενος ισλαμοδημοκρατικου κομματος στο στυλ των χριστιανοδημοκρατων.
    Αλλα ακομα και ετσι,παλι δε θα με πειραζε.
    Καλυτερα μαλιστα πιστευω οτι θα ειναι ετσι,απο το να επηρεαζουν για μερικες χιλιαδες ψηφους πολιτικες μεγαλων κομματων,τα οποια ειναι μεγαλα επιδη ειναι πολυσυλλεκτικα,δηλαδη τουρλου που λεει και η αλεκα,αλα νταλον

    εντιτ
    αυτα για σημερα
    Τωρα ΟΛΟΙ ιεγιερθητου ,παω για υπνο

    Spoiler Alert, click show to read: 

    δεν το βλεπω δηλαδη αλλα τεσπα
    Last edited by Remember1843; May 08, 2012 at 03:32 PM.

  2. #162
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    Πως και υπό ποιες συνθήκες θα μπορούσε ένα κόμμα που αντιπροσωπεύει τη συγκεκριμένη μειονότητα να αποτελέσει απειλή; Προσωπικά πιστεύω ότι η Βουλή θα πρέπει να αντιπροσωπεύει όλους τους Έλληνες πολίτες.
    Συμφωνώ, εκτός αν πρόκειται για κόμματα που εκπροσωπούν εθνικές μειονότητες...
    Last edited by Alkimachos; May 08, 2012 at 03:35 PM.

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  3. #163
    Hobbes's Avatar Vicarius Provinciae
    Join Date
    May 2008
    Location
    Hobs Crk
    Posts
    10,732

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Oι μειονότητες είναι μέλη της ελληνικής κοινωνίας. Ή τους δίνεις το δικαίωμα να εκπροσωπηθούν ή τους υποβιβάζεις σε πολίτες β' κατηγορίας προκαλώντας τη δικαιολογημένη αγανάκτησή τους.

    BLM - ANTIFA - A.C.A.B. - ANARCHY - ANTI-NATIONALISM

  4. #164

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Alkimachos View Post
    Συμφωνώ, εκτός αν πρόκειται για κόμματα που εκπροσωπούν εθνικές μειονότητες...
    δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα.
    Αν δε θελουμε να καπελωσουν οι τουρκοι τους μουσουλμανους υπαρχουν αλλες λυσεις,οπως το παραδειγμα στο προηγουμενο ποστ μου

    Καλυτερα μαλιστα να εκπροσωπουνται σκετοι απο το να μπασταρδευουν θεσεις κομματων μεσα στα οποια ειναι υποτιθεται ενσωματωμενοι
    Μικροτερα κομματα καθαροτερες θεσεις και κυβερνησεις συνεργασιας ,οπου το καθε κομμα να αναλαμβανει υπουργειο σε τομεις οπου εξειδικευεται.
    Απο το να εχουμε "ενα για ολα" και τελικα για τιποτα.
    Ετσι θα ξερουμε και καλυτερα τι ψηφιζουμε

    υ.γ δεν αντεξα να μην κανω καποια εντιτς ακομα

    Καληνυχτα
    Last edited by Remember1843; May 08, 2012 at 03:52 PM.

  5. #165

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    επειδη διασκορπιστηκε σε πολλα μικρα ισως.Τωρα που εδειξε ποιοι το εχουν περισσοτερο,θα δρομολογησουν την ψηφο τους αλλιως.
    Tι να σου πω....
    Εαν ακουσες (σιγουρα θα μπορουσες να δεις) εχτες τον Στρατουλη στον ΣΚΑΙ, εαν ειχα ψηφισει Συριζα θα εκοβα το χερι μου (αναφερομαι γενικα).

    Επεισης απο την χτεσινη εκπομπη στο Enikos.gr
    καταλαβα αυτο το πραγμα....οτι ολοι χορευουν σε ενα τσιγκανικο σκοπο.

    Το ΚΚΕ, δε θελει εξουσια ανεφ αυτοδυναμιας, κατα αλλα νοιαζεται για τον Εργατη.
    Το ΠΑΣΟΚ, μιλαει για μπαρουφες, σημερα απο την δηλωση του Βενιζελου βλεπω μια διορθωση.
    Η ΝΔ μετο Σαμαρι, μπροστα δεν παει, υπαρχουν καλυτερα στελεχη σε βαθμο αξιοπρεπειας.
    Οι Α.Ε. εχουν αρχηγο ας το πουμε με Υποδομη αλλα τα στελεχη του σιγουρα δεν εχουν.
    Ο Συριζα αποτελειται απο στελεχη ανεφ τεχνογνωσιας.....συνεχιζωντας την αποφυγει διαχειρισης προβληματων!
    Η Δημαρ, ενω ειναι κομμα που μπορει, καλυτερα θα πηγαινε εαν κοιταγε κεντρο απο οτι αριστερα.
    Η Δ.Συμμαχια προσπαθει να πατησει πολλες βαρκες.
    Το ΛΑΟΣ πληρωνει το λαθος στην στηριξη τεχνοκρατικης κυβερνησης.

    Για αλλη μια φορα καταλαβα οτι λαθος κομματα μπηκανε στην βουλη....

    Μου αρεσε αρκετα οσα ειπε ο Κυρτσος εχτες ειδικα μετην φραση "Όποιος ακουμπάει το θηρίο της διαχείρισης των προβλημάτων δέχεται μεγάλο πολιτικό πλήγμα"

    οπως και οτι ανθρωποι οπως ο Σκυλακακης πουδεν το ειχα ξανακουσει, να κανει "μαθημα" πολιτικης συζητισης.

    Τεσπα........
    ευελπιστω να ξεφουσκωσει η Χ.Α. αρκετο πειραγμα εφαγα σημερα στην δουλεια
    (οποιος δει το βιντεο του BBC μετον γ.γ. της Χ.Α. θα καταλαβει)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    για το τελευταιο εντιτ σου Αναστασιε συμφωνω (σε ψιλοπρολαβα)
    Μεγαλο πραγμα οι καρεκλες και μαλιστα αυτες που...δεν τρίζουν!


    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    O ΣΥΡΙΖΑ μιλά για απλή αναλογική απ'όσο γνωρίζω.
    Mιλαγε!
    Το εαν θα μιλησει τις επομενες μερες θα εξαρτηθει απο το πως θα πανε τα σεναρια.

    btw Καλη σας νυχτα
    Last edited by Anastasios; May 08, 2012 at 04:22 PM.

  6. #166

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    πωπω ξεκολημο δεν εχω...

    Αναστασιε εδω και 7-8 χρονια δε βλεπω τηλεοραση,ουτε ακουω ραδιοφωνο.
    Μα καθολου ομως.
    Οπως διαβασα την επιμαχη συνεντευξης απο πουθενα δεν προεκυπτε δημευση των καταθεσεων ,οπως το παρουσιασαν.
    Εμενα μου φανηκαν καπως σαν να ειχε διαβασει την προηγουμενη μερα για επικειμενο τεστ.Αρπα κολα και πασαλειματα που δειχνουν οτι δε σκαμπαζει και πολυ απο τραπεζικα.
    Απλα βρηκαν θυμα τα δημοσιογραφακια για να δημιουργησουν κλιμα τρομοκρατις και ειμαι σιγουρος και μαζικες αναληψεις για να επιτεινουν το κλιμα πανικου στο στυλ... "εσεις τους ψηφισατε"!
    Υπηρξε εσκεμμενη παγιδευση και μετα διαστρεβλωση.

    Οσο για το δουλεμα που τρως,ειναι επειδη ειναι η παρθενικη μας με φασιστες στη βουλη.
    Για γαλλους,γερμανους, αυστριακους κτλ ειναι ρουτινα πλεον κι ας εχουν μεγαλυτερα ποσοστα.
    Ετσι οπως το παιζει ο μιχαλολια δε θα παει και πολυ μακρια.Αρκει να μην πολυασχολουνται στα σοβαρα και του κανουν διαφημιση.Το δουλεμα και η σατυρα ειναι το καλυτερο φαρμακο!
    Καθε λαος εχει αλλωστε και μια φασιστικη και ακροαριστερη πτυχη.Το οτι τους εχουμε κι εμεις δεν ειναι παραξενο.Το παραξενο θα ηταν να μην ειχαμε,(οπως μερικοι μερικοι στας Αγγλιας )στις ακραιες εποχες που ζουμε/

    Παρε κι ενα βιντεακι για τις πρωτες αντιδρασεις στο γερμανικο επιτελειο σχεδιασμου ευρωπαικης πολιτικης για τα ποσοστα της ΧΑ
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=EVf0vaAhQtc

    Οταν στριμωχνουν τους λαους ,ψαχνουν στιβαρους ηγετες για να τους απαλλαξουν απο τα δεσμα, οπως ο παρακατω που τραγουδαει τον "υμνο εις την ελευθερια" σε ελευθερη διασκευη
    http://www.youtube.com/watch?v=mtoFvqSC9Nc

    καληνυχτα κι απο μενα...ξανα

  7. #167
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    πωπω ξεκολημο δεν εχω...

    Αναστασιε εδω και 7-8 χρονια δε βλεπω τηλεοραση,ουτε ακουω ραδιοφωνο.
    Μα καθολου ομως.
    Οπως διαβασα την επιμαχη συνεντευξης απο πουθενα δεν προεκυπτε δημευση των καταθεσεων ,οπως το παρουσιασαν.
    Εμενα μου φανηκαν καπως σαν να ειχε διαβασει την προηγουμενη μερα για επικειμενο τεστ.Αρπα κολα και πασαλειματα που δειχνουν οτι δε σκαμπαζει και πολυ απο τραπεζικα.
    Απλα βρηκαν θυμα τα δημοσιογραφακια για να δημιουργησουν κλιμα τρομοκρατις και ειμαι σιγουρος και μαζικες αναληψεις για να επιτεινουν το κλιμα πανικου στο στυλ... "εσεις τους ψηφισατε"!
    Υπηρξε εσκεμμενη παγιδευση και μετα διαστρεβλωση.

    Οσο για το δουλεμα που τρως,ειναι επειδη ειναι η παρθενικη μας με φασιστες στη βουλη.
    Για γαλλους,γερμανους, αυστριακους κτλ ειναι ρουτινα πλεον κι ας εχουν μεγαλυτερα ποσοστα.
    Ετσι οπως το παιζει ο μιχαλολια δε θα παει και πολυ μακρια.Αρκει να μην πολυασχολουνται στα σοβαρα και του κανουν διαφημιση.Το δουλεμα και η σατυρα ειναι το καλυτερο φαρμακο!
    Καθε λαος εχει αλλωστε και μια φασιστικη και ακροαριστερη πτυχη.Το οτι τους εχουμε κι εμεις δεν ειναι παραξενο.Το παραξενο θα ηταν να μην ειχαμε,(οπως μερικοι μερικοι στας Αγγλιας )στις ακραιες εποχες που ζουμε/

    Παρε κι ενα βιντεακι για τις πρωτες αντιδρασεις στο γερμανικο επιτελειο σχεδιασμου ευρωπαικης πολιτικης για τα ποσοστα της ΧΑ
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=EVf0vaAhQtc

    Οταν στριμωχνουν τους λαους ,ψαχνουν στιβαρους ηγετες για να τους απαλλαξουν απο τα δεσμα, οπως ο παρακατω που τραγουδαει τον "υμνο εις την ελευθερια" σε ελευθερη διασκευη
    http://www.youtube.com/watch?v=mtoFvqSC9Nc

    καληνυχτα κι απο μενα...ξανα
    Συμφωνώ με όλα!

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  8. #168
    clone's Avatar Primicerius
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    greece
    Posts
    3,465

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Hobbes. View Post
    Oι μειονότητες είναι μέλη της ελληνικής κοινωνίας. Ή τους δίνεις το δικαίωμα να εκπροσωπηθούν ή τους υποβιβάζεις σε πολίτες β' κατηγορίας προκαλώντας τη δικαιολογημένη αγανάκτησή τους.
    οταν ομως οι μειωνοτητες με το κομμα τους(που θελουν να κανουν) κανουν κακο στην πατριδα η θελει να προαγει αλλονων συμφεροντα (βλεπε ουρανιο τοξο η μια μεγαλη μειωνοτητα τουρκουν απο την θρακη) τοτε δεν θα πρεπει να τους αφησουμε
    παρτε μια φωτο http://3.bp.blogspot.com/-q2e9mvvsvg...kke-stalin.jpg
    Last edited by clone; May 08, 2012 at 04:40 PM.
    When a nation forgets her skill in war, when her religion becomes a mockery, when the whole nation becomes a nation of money-grabbers, then the wild tribes, the barbarians drive in... Who will our invaders be? From whence will they come?”
    Robert E. Howard



  9. #169

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    πωπω ξεκολημο δεν εχω...
    Που να βλεπες και το νεο επεισοδιο απο το Game of Thrones που ειδα πριν λιγο
    ξαγρυπνησα

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Αναστασιε εδω και 7-8 χρονια δε βλεπω τηλεοραση,ουτε ακουω ραδιοφωνο. Μα καθολου ομως.
    Ας μην μπουμε στο θεμα ραδιοφωνου και τηλεωρασης, τα νηματα δεν υποκινουντε μεσω αυτων μονο.
    Οι γνωστοι παιχτες πχ Αλαχχχ, Μπομποχχχ κτλ ειναι και στις εφημεριδες.
    Ουτε εγω εβλεπα, αλλα απο το νεο χρονο προσπαθω να βλεπω καποια συγκεκριμενα.
    Οσο για το enikos.gr δεν ειναι ακρηβως τηλεωραση, ειναι ενα μια ωραια ιδεα, ειδικα οι εκπομπες που καλεσε ο Χατζηνικολαου τους αρχηγους κομματων και απαντουσαν σε ερωτησεις του κοινου ειναι κατι με πολλα θετικα και λιγα αρνητικα.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Οπως διαβασα την επιμαχη συνεντευξης απο πουθενα δεν προεκυπτε δημευση των καταθεσεων ,οπως το παρουσιασαν.
    Εμενα μου φανηκαν καπως σαν να ειχε διαβασει την προηγουμενη μερα για επικειμενο τεστ.Αρπα κολα και πασαλειματα που δειχνουν οτι δε σκαμπαζει και πολυ απο τραπεζικα.
    Υπηρξε εσκεμμενη παγιδευση και μετα διαστρεβλωση.
    Επειδη τον ακουσα, δεν ειναι ακρηβως ετσι.
    Ο ενλογο κυριος απο το 2009 προκαλουσε μετο να πεταει "κιες" ειδικα μεσα στην βουλη δεν θα ξεχασω τις ερωτησεις του κατα το προυπολογισμο του 2010 που δεν ηξερε τι ελεγε. Ακομη μου δινει την εντυπωση οτι εκφραζει μια ομαδα ατομων του Συριζα που απλα αποβλεπει μονο σε λαικιστικες κινησεις (u know συντονιστης απεργιων δες εργαζομενων ξενοδοχειων που ηταν).
    Αλλα εαν κανω λαθος (το οποιο ανετα μπορει να ισχυει), ο Συριζα που πλεον ειναι αξιωματικη αντιπολιτευση θα επρεπε να τον ειχε ενημερωσει για την "κωλοτουμπα" ουπς συνγωμη την "αλαγη πλευσης ως προς την λογικη" του Τσιπρα προ και επειτα των εκλογων.

    Οταν δεν γνωριζεις κατι καλυτερα να το βουλωνεις και να ακους η΄να προβαλεις ερωτησεις ωστε να μαθεις
    παρο οτι να δινεις αφορμες.....Εννοειται και συμφωνο, αλλο που δε θελανε οι "αντικειμενικοι" δημοσιογραφοι για διαστρεβλωση και βεβαια καρφωμα.
    (ετσι δεν ειναι )

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Οσο για το δουλεμα που τρως,ειναι επειδη ειναι η παρθενικη μας με φασιστες στη βουλη.
    Για γαλλους,γερμανους, αυστριακους κτλ ειναι ρουτινα πλεον κι ας εχουν μεγαλυτερα ποσοστα.
    Ετσι οπως το παιζει ο μιχαλολια δε θα παει και πολυ μακρια.Αρκει να μην πολυασχολουνται στα σοβαρα και του κανουν διαφημιση.Το δουλεμα και η σατυρα ειναι το καλυτερο φαρμακο!
    Καθε λαος εχει αλλωστε και μια φασιστικη και ακροαριστερη πτυχη.Το οτι τους εχουμε κι εμεις δεν ειναι παραξενο.Το παραξενο θα ηταν να μην ειχαμε,(οπως μερικοι μερικοι στας Αγγλιας )στις ακραιες εποχες που ζουμε/
    Οχι το δουλεμα που εφαγα και που θα φαω και αυριο λογικα, διοτι το γραφειο μου πριν το σχολασμα το τελευταιο καιρο γινεται μερος αυναντησης της "βαθειας θεωριας και υψηλης κουβεντας"
    Εχει να κανει μετο πως μιλησε ο Μηχαλολιακος "Want I, illegal immigrants, out my country, (παυση) εξω now!!"

    Εαν υποννοεις οτι η Αγγλια δεν εχει εθνικιστικο κομμα, κανεις ελεφρως εως βαρεως λαθος
    British National Party (http://bnp.org.uk/), το οποιο ειναι 4ο κομμα της Αγγλιας, με 2 θεσεις στο Ευρωπαικο κοινοβουλιο και 3 πλεον στην τοπικη διοικηση, ενω 12 ειχε κερδισει στις προηγουμενες τοπικες εκλογες.

    Τωρα ποσο κοντα ερχεται στα δικα μας.....ας πουμε οτι ερχεται για να μην πω οτι ειναι ελαφρως χειροτερο, αν το ψαξεις θα καταλαβεις.

    Το προβλημα ειναι οτι τα ΜΜΕ του κανουν διαφημιση διοτι δε τους καλουν ωστε να καταλαβει ο κοσμος τι ισχυει και τι οχι μετο ενλογο "κομμα".

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    Οταν στριμωχνουν τους λαους ,ψαχνουν στιβαρους ηγετες για να τους απαλλαξουν απο τα δεσμα,
    Οχι μονο ηγετες και ανθρωπους που ειναι "πατριωτες" εικονικα η’ καπηλευτες της εννοιας της.
    γκουχου γκουχου ο επικεφαλης επικρατειας της σημερινης αξιωματικης αντιπολιτευσης .
    (εσεις τους ψηφισατε )
    Eαν ζωντανεψει και ο Κουκιδης (διοτι ως μυθο τον γνωριζω), βλεπω την Χ.Α. ενα απο τα πρωτα κομματα

    Καλο ξημερωμα

  10. #170

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Anastasios View Post
    Που να βλεπες και το νεο επεισοδιο απο το Game of Thrones που ειδα πριν λιγο
    ξαγρυπνησα
    λεει τιποτα,την εχω (γκουχ)κατεβασει...στις σημειωσεις μου για να τη δω,αλλα δεν το εχω παρει απόφαση ακόμα.
    Ας μην μπουμε στο θεμα ραδιοφωνου και τηλεωρασης, τα νηματα δεν υποκινουντε μεσω αυτων μονο.
    Οι γνωστοι παιχτες πχ Αλαχχχ, Μπομποχχχ κτλ ειναι και στις εφημεριδες.
    Ουτε εγω εβλεπα, αλλα απο το νεο χρονο προσπαθω να βλεπω καποια συγκεκριμενα.
    Οσο για το enikos.gr δεν ειναι ακρηβως τηλεωραση, ειναι ενα μια ωραια ιδεα, ειδικα οι εκπομπες που καλεσε ο Χατζηνικολαου τους αρχηγους κομματων και απαντουσαν σε ερωτησεις του κοινου ειναι κατι με πολλα θετικα και λιγα αρνητικα.
    το ότι υπαρχουν συγκεκριμενοι θεοί προστατες (λεγε με νταβατζη) της μαζικής ενημερωσης,στις οποιες αναβουν τα καντηλάκια τους οι αλλοι κωλ.. ουπς...πόλοι τις δημοκρατίας ,δε μου ειναι κατι αγνωστο,καθε άλλο.
    Η τηλεοραση ως μεσο ,οπως και το ραδιόφωνο,είναι εντελώς διαφορετικά μεσα απο το εντυπο (ιντερνετικο πλεον).
    Κάτι η συνεχής ροή,κάτι ο τόνος και οι εντασεις,το στησιμο και οι τηλεοπτικες κατα κανονα φατσες τους ,δε σου επιτρεπουν να κοντοστεκεσαι σε κάθε λεξη και φραση,με την ησυχια σου και να εχεις την ανεση να εμβαθυνεις.
    Ιδιαιτερα η τηλεοραση βασίζεται κατα κορο στις εντυπωσεις.
    Αν εριξες καμια ματια στο λινκ του καπιταλ που εβαλα,θα ειδες πόσο αμεσα ξεσηκωσε αντιδρασεις η πονηρη διατυπωση,κατι που στο ραδιόφωνο και στην τηλεοραση,ισως να μην προλαβαινε κανεις να το συνειδητοποιησει.
    Εγω τουλαχιστον ειμαι σχετικα, εως πολυ αργος στην αποσταξη της πληροφορίας.

    Επειδη τον ακουσα, δεν ειναι ακρηβως ετσι.
    Ο ενλογο κυριος απο το 2009 προκαλουσε μετο να πεταει "κιες" ειδικα μεσα στην βουλη δεν θα ξεχασω τις ερωτησεις του κατα το προυπολογισμο του 2010 που δεν ηξερε τι ελεγε. Ακομη μου δινει την εντυπωση οτι εκφραζει μια ομαδα ατομων του Συριζα που απλα αποβλεπει μονο σε λαικιστικες κινησεις (u know συντονιστης απεργιων δες εργαζομενων ξενοδοχειων που ηταν).
    Αλλα εαν κανω λαθος (το οποιο ανετα μπορει να ισχυει), ο Συριζα που πλεον ειναι αξιωματικη αντιπολιτευση θα επρεπε να τον ειχε ενημερωσει για την "κωλοτουμπα" ουπς συνγωμη την "αλαγη πλευσης ως προς την λογικη" του Τσιπρα προ και επειτα των εκλογων.

    Οταν δεν γνωριζεις κατι καλυτερα να το βουλωνεις και να ακους η΄να προβαλεις ερωτησεις ωστε να μαθεις
    παρο οτι να δινεις αφορμες.....Εννοειται και συμφωνο, αλλο που δε θελανε οι "αντικειμενικοι" δημοσιογραφοι για διαστρεβλωση και βεβαια καρφωμα.
    (ετσι δεν ειναι )
    δεν τον ξερω τον τυπο,αλλα ετσι ειναι.Στην καλυτερη βρισκω προχειροτητα και πασαλειματα.Πιθανο να νομιζε οτι θα κανει κατι σα διαγγελμα με την υποστηριξη των his master's voice δημοσιογραφων επειδη "εγινε δυναμη" ο συριζα,αλλα τα δημοσιογραφακια εχουν χεστει μην τυχον και χασουν τη βολη τους απο την αλλαγη αφεντικου,ή για να δειξουν οτι πρεπει να τα υπολογιζουν (δηλ. να συνεχισουν να τρεχουν οι κανουλες ζεστο χρημα με κρατικες διαφημισεις και τραπεζοθαλασσοδανεια.)

    Οχι το δουλεμα που εφαγα και που θα φαω και αυριο λογικα, διοτι το γραφειο μου πριν το σχολασμα το τελευταιο καιρο γινεται μερος αυναντησης της "βαθειας θεωριας και υψηλης κουβεντας"
    Εχει να κανει μετο πως μιλησε ο Μηχαλολιακος "Want I, illegal immigrants, out my country, (παυση) εξω now!!"
    για τα αγγλικα του εννοεις? κατι σαν το "i who i ή you who you?" (εγω ποιος ειμαι ,η εσυ?) που το ειχε πει καποιος ποδοσφαιριστης μου φαινεται.
    Α! ολα κι ολα! Τι σόϊ φασιστο εθνικισταρος θα ηταν αν δε μιλουσε ΜΟΝΟ ελληνικα? και αυτα που ειπε πολλα ηταν!

    Εαν υποννοεις οτι η Αγγλια δεν εχει εθνικιστικο κομμα, κανεις ελεφρως εως βαρεως λαθος
    British National Party (http://bnp.org.uk/), το οποιο ειναι 4ο κομμα της Αγγλιας, με 2 θεσεις στο Ευρωπαικο κοινοβουλιο και 3 πλεον στην τοπικη διοικηση, ενω 12 ειχε κερδισει στις προηγουμενες τοπικες εκλογες.

    Τωρα ποσο κοντα ερχεται στα δικα μας.....ας πουμε οτι ερχεται για να μην πω οτι ειναι ελαφρως χειροτερο, αν το ψαξεις θα καταλαβεις.
    χαχα σε προβοκαρα να το πεις γιατι δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρος αν και το εβλεπα απιθανο να μην υπαρχει και στην αγγλια...θανκς και για το λινκ

    Το προβλημα ειναι οτι τα ΜΜΕ του κανουν διαφημιση διοτι δε τους καλουν ωστε να καταλαβει ο κοσμος τι ισχυει και τι οχι μετο ενλογο "κομμα".
    με το να ασχολουνται συνεχεια μαζι του με τοσο αρνητικο τροπο,ξυπνανε ανακλαστικα αντιδρασης.Δε σου κρυβω απο τον τοσο αρνητικο σχολιασμο και την ενοχληση που υποτιθεται εδειχναν τα μμε και οι πολιτικοι,ότι μου περασε απο το νου να τον ψηφισω.
    Απο την αλλη μηπως τον προωθησαν για να παιξει το ρολο του μπαμπουλα και του αλλοθι?(μη με ρωτησεις πως,μια σκεψη κανω,ακομα το ψαχνω)
    Πραγματικα αν τον εβγαζαν μπροστα θα αυτο ακυρωνονταν.
    Μια δημοσια εμφανιση μονο εκανε κι εγινε ρεντικολο με το περιφημο "ιεγερθητο" και τα "βγενει βιντζι βισση"! (αμαν αυτη η βισση...με ολους εχει παει?)

    Οχι μονο ηγετες και ανθρωπους που ειναι "πατριωτες" εικονικα η’ καπηλευτες της εννοιας της.
    γκουχου γκουχου ο επικεφαλης επικρατειας της σημερινης αξιωματικης αντιπολιτευσης
    δεν το επιασα το υπονοούμενο σου...
    Βασικα το "στιβαρος" ηθελα να το βαλω σε εισαγωγικα,αλλα θα μου χαλαγε την εκπληξη του τραγουδιου που ακολουθουσε...
    Στον κοινοβουλευτισμο (εσεις τους ψηφισατε ) το οτι φαινεσαι "στιβαρος" δε σημαινει οτι εισαι κιολας....
    Συνηθως ειναι στιβαροι εντος και κοτουλες εξω.Οπως και οι αναμεταδοτες της εικονας και του θεληματος τους (με το αζημειωτο παντα) δημοσιογραφαρες, που αφηρημενοι μπορει να βαρεσουν και καμια "προσχή","ημιανας" αν το πει καποιος δυνατα και με αποφασιστικη φωνη...(μα για ποιους να λεω αραγε?)

    καλημερα κι απο μενα

    εδιτ

    ξεχασα...
    Ο κουκιδης ποιος ειναι???
    Last edited by Remember1843; May 08, 2012 at 11:01 PM.

  11. #171

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    λεει τιποτα,την εχω (γκουχ)κατεβασει...στις σημειωσεις μου για να τη δω,αλλα δεν το εχω παρει απόφαση ακόμα.
    Παρο τι το ειδα στην InternoΤV, επειδη κρατω και γω "σημειωσεις" λογο αρχειου.
    Προσπαθησε να αποφυγεις την 1.50κατι εκδοση, εχει πολλα loops, καλυτερα επελεξε την 500αρα η΄400αρα.

    Ως επεισοδιο, ειναι πολυ καλα, καποια πραγματα μπαινουν σε μια ροη, μιας και στα προηγουμενα δυο μπερδευοταν η κατασταση πολυ.
    Συγκριτικα μετο βιβλιο, δυστηχως στην φετεινη σειρα το ψηλοβιαζoντε, ισως γιατι εστιαζοντε σε γεγονοτα που εχουν περισσοτερη σημασια, αλλα αφηνουν σημαντικες λεπτομεριες στην ακρη.

    Δες το ειναι αρκετα καλο.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    για τα αγγλικα του εννοεις? κατι σαν το "i who i ή you who you?" (εγω ποιος ειμαι ,η εσυ?) που το ειχε πει καποιος ποδοσφαιριστης μου φαινεται.
    yeap.
    Αναφερεσαι στον Βαμβακουλα και η ατακα του ηταν "You Foul ?"

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    χαχα σε προβοκαρα να το πεις γιατι δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρος αν και το εβλεπα απιθανο να μην υπαρχει και στην αγγλια...θανκς και για το λινκ
    Tιποτα.
    Το BNP τα τελευταια χρονια εχει εστιαθει κατα των μουσουλμανων παρα ολων των ξενων,
    Υπαρχουν αρκετες φημες οτι δεχεται χρηματα ως εισφορα απο τις εβραικες κοινοτητες της Αγγλιας.
    Δεν ειναι φιλο-ναζιστικο κομμα, εχει τον αερα αλλα ειναι καπως διαφορετικα διαμορφωμενο δλδ αντι για Χιτλερ φωτο βαλε Τσωρτσιλ = ακραιος πατριωτισμος.
    Νομιζω συμμετεχει και στο Σκωτσεζικο και στο ουαλικο Κοινοβουλιο με εκπρωσοπο αλλα δεν ειμαι σιγουρος,
    για αυτο που ειμαι σιγουρος ειναι στην Β. Ιρλανδια δεν πατανε το ποδι τους.
    Επεισης εχουν φαει κυνηγι απο την δικαιοσυνη πολλες φορες, για κατοχη οπλων και εκρηκτικων μηχανισμων, ξυλοδαρμων, καταστροφη ιδιωτικων περουσιων κτλ κτλ

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    με το να ασχολουνται συνεχεια μαζι του με τοσο αρνητικο τροπο,ξυπνανε ανακλαστικα αντιδρασης.Δε σου κρυβω απο τον τοσο αρνητικο σχολιασμο και την ενοχληση που υποτιθεται εδειχναν τα μμε και οι πολιτικοι,ότι μου περασε απο το νου να τον ψηφισω.
    Απο την αλλη μηπως τον προωθησαν για να παιξει το ρολο του μπαμπουλα και του αλλοθι?(μη με ρωτησεις πως,μια σκεψη κανω,ακομα το ψαχνω)
    Πραγματικα αν τον εβγαζαν μπροστα θα αυτο ακυρωνονταν.
    Μια δημοσια εμφανιση μονο εκανε κι εγινε ρεντικολο με το περιφημο "ιεγερθητο" και τα "βγενει βιντζι βισση"! (αμαν αυτη η βισση...με ολους εχει παει?)
    Εαν βρεις ακρη στην σκεψη πες τη μου, διοτι δεν εχω βρει δικαιολογια (περα απο ψηφο θυμου) πως απο το 0.56% εφτασε στο 7%.
    Ακρηβως (στο Bold)

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    δεν το επιασα το υπονοούμενο σου...
    ξεχασα...
    Ο κουκιδης ποιος ειναι???
    Μπορεις να το πιασεις εαν κοιταξεις τον επικεφαλη επικρατειας του Συριζα.
    (To υπονοουμενο ηταν για το συγκεκριμενο ατομο οχι προσωπικο, ελπιζω αυτο να εγινε κατανοητο)

    Νομιζω οτι ενας "πατριωτης" με ενα "συχρονιστη" της Ιστοριας - Τσατσοπουλος κανουν καλο ταιρι, και σιγουρα καλη παρεα με μια αλλη λαμπρη μορφη της Ιστοριας την Κυρια Ρεπουση.

    Που σαι Κουλτουρα, "ΕΓΕΡΘΟΥΤΟΥ!!!!" ειπε ο Μπαμπουινος ενω ξεφλουδιζε την Μπανανα,
    αλλα καποιοι αλλοι που μπαινουν στην βουλη εχουν πει πολλα χειροτερα.
    (Οσο με ενοχλει η Χ.Α. στο κοινοβουλιο, αλλα τοσο με ενοχλει η εισοδος τετοιων βλημματων)


    Περι Κουκιδη, εαν τον γουγλαρεις σιγουρα κατι θα βρεις.

    Στα γρηγορα διοτι το ενα ματι δεν εχει ανοιξει....

    Ο Κωνσταντινος Κουκιδης ηταν για πολλους Ευζωνας για αλλους ομως απλο μελος της ΕΟΝ δες Μυστικη Ακροπολη του Ιωαννη Γιαννοπουλου.
    Που 27 Απριλη του 1941, ενω ηταν φρουρος της Ελληνικης Σημαιας της Ακροπολης δεν δεχτηκε να την υποστειλει ωστε να αναρτησει την Γερμανικη, μαλιστα συμφωνα μετα γεγονοτα-μυθο αφοτου κατεβηκε η Ελληνικη σημαια (υπαρχουν δυο εκδοχες πως κατεβηκε) φερεται να τυληχτικε με αυτην και πηδιξε απο τον Ιερο Βραχο.

    Για πολλους αυτος ηταν ο λογος που ο Γερμανος Στρατηγος Φον Στουμε το μεσημερι της ιδια μερας εδωσε (συμφωνα μετις εφημεριδες της εποχης) την διαταγη στην διοικιση της Βερμαχτ που ειχε καταλαβει το Δημαρχειο της Αθηνας, να ανεβασουν μαζι μετην Γερμανικη σημαια και την Ελληνικη και επειτα στην Ακροπολη ως ενδειξη τιμης για τους πεσοντες του μετωπου και για τον ενλογο Κωνσταντινο Κουκιδη.

    Παρο οτι υπαρχουν αρκετα στοιχεια (Αγγλικη εφημεριδα, Αναφορα στα απομνημονευματα του Αρχιεπισκοπου, Αναφορα για αυτοκτονια Ευζωνα φρουρου της Σημαιας απο την Δ.Ι.Σ., Αναφορα απο δυο Γερμανους αξιωματικους που ηταν παρων στο συμβαν) και αναγνωριση της πολιτειας με πλακα νομιζω ειναι σε ενα σημειο της Ακροπολης και αλλη μια πλακα αν δεν κανω λαθος σε χωριο της καλαματας που ηταν η καταγωγη του.
    Ομως μετεπειτα ερευνες, τοσο ιστορικων οσο και του ΓΕΣ, δεν υπηρξε κανενας στρατιωτης-Ευζωνας μετην ονομασια Κουκιδης. Μαλιστα αναπομειναντες εν ζωη Ευζωνες ειχαν καταθεσει οτι ουδεις τον γνωριζε.


    Για τον παραπανω Στρατιωτη μου το ειχε διηγηθει ο Παππους μου (oταν ζουσε) ως Παραμυθι-Μυθο-Ιστορια.
    Και αυτος την ακουσε την Ιστορια οταν επιασε Μαλτα και αργοτερα οταν ηταν στην Αιγυπτο ακουσε απο αρκετους συναδελφους να λενε οτι ηταν μια ιστορια φτιαγμενη απο τους Βρεττανους κατα των Ναζιστικων δυναμεων της κατοχης.

    Εαν θες παραπανω λεπτομερειες να σου βρω λινκ, παντως απο οτι εμαθα προκειται να γινει ταινια η ενλογω ιστορια.

    Η ουσια ειναι οτι ο Κουκιδης στα χρονια του εμφυλιου και μετεπειτα εγινε ο ηρωας της δεξιας παραταξης η΄του πατριωτικου φρονηματος, οτι δλδ εγινε και ο εν λογο σημερινος επικρατειας του Συριζα για την Αριστερα.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    καλημερα κι απο μενα
    Θα φανει απο τον καφε τι μερα ειναι,
    παντως με ηλιοφανεια ξεκινησε

    Καλημεραααα
    Last edited by Anastasios; May 09, 2012 at 12:42 AM.

  12. #172

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    "You Foul ?"
    χαχαχα,οταν ημουν φρεσκος στα μαντσεστερια παιζαμε πολυ με κατι τετοια "to the down down of the writing"," what green horses","slow the muchoil" κτλ

    Εαν βρεις ακρη στην σκεψη πες τη μου, διοτι δεν εχω βρει δικαιολογια (περα απο ψηφο θυμου) πως απο το 0.56% εφτασε στο 7%
    εμενα μου κανει εντυπωση πως ψηφιστηκε σε μερη οπως το διστομο,γιατι για τα γκετο της αθηνας που το παιζαν σωματοφυλακες ,κατι παει κι ερχεται.
    Αυτο που λεω ειναι οτι οταν τον αναφερουν συνεχεια οι καθεστωτικοι αρνητικα,χωρις ομως,και να τον δειχνουν και να τον βαζουν να μιλαει,με κανει ν'αναρωτιεμαι...
    Ή οτι ειναι τοσο αλλου για αλλου ψωνισμενοι (οι καθεστωτικοι),ή ότι κατι αλλο παιζει και το μονο που μπορω να σκεφτω για την ωρα,ειναι να τον θελουν για το ρολο του ΚΚε (το "ε" με μικρο),που δεν το πολυπαιρνουν πια σοβαρα για μπαμπουλα.Δεν ξερω...

    Μπορεις να το πιασεις εαν κοιταξεις τον επικεφαλη επικρατειας του Συριζα.
    (To υπονοουμενο ηταν για το συγκεκριμενο ατομο οχι προσωπικο, ελπιζω αυτο να εγινε κατανοητο)
    ε,μα ηταν τοσο ολοφανερο....(μα για ποιον να λεει...)
    -εκεινο εκει το παιδι μωρε ,με τους κορμορανους και το ροζ πουκαμισακι.
    -Ααα! το λακη γαβαλα στη μυκονο θα λες!

    Οσο με ενοχλει η Χ.Α. στο κοινοβουλιο, αλλα τοσο με ενοχλει η εισοδος τετοιων βλημματων
    γουσταρω να δω τη ρεπουση να καθεται στα διπλανα εδρα με τη ΧΑ .
    Θα γινω φανατικος του καναλιου της βουλης!

    Ειχα ακουσει μολις προσφατα την ιστορια με τον ευζωνο και με ειχε συγκινησει,αν και μου φανηκε λιγο μυθος..
    Απορω πως μου ειχε ξεφυγει.Το ονομα δεν το θυμομουν.
    Ο αντιστοιχος ηρωας της αριστερας ειναι ο Γλεζος (αληθεια...δυο δεν ηταν που κατεβασαν τη σημαια?)
    Αυτος στον οποιο αναφερεσαι ειναι αλλος ,γνωστος και ως Che Pra

    Αντε να βαλω και κανα ανεκδοτακι να ξυπνησουμε με κεφι,γιατι το παρασοβαρεψαμε μου φαινεται...


    ενα επικαιρο πολιτικο...
    Spoiler Alert, click show to read: 
    Είσαι σε ένα δωμάτιο με έναν κροταλία, έναν κροκόδειλο και έναν πολιτικό. Κρατάς ένα πιστόλι με δύο σφαίρες. Τι κάνεις;

    Πυροβολείς τον πολιτικό δύο φορές!

    και ενα απο τα μερη του δικου μας βορα...
    Spoiler Alert, click show to read: 
    Ο Κωστίκας ήθελε να αγοράσει γυαλιά ηλίου και πήγε στο μεγαλύτερο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.
    Δοκίμασε όλα τα σχέδια που είχε το μαγαζί αλλά κανένα δεν του ταίριαζε.
    Λίγο πριν φύγει απογοητευμένος λέει στη πωλήτρια να του κατεβάσει κι ένα τελευταίο ζευγάρι που ήταν στην άκρη της βιτρίνας.
    - Αυτό, λέει η πωλήτρια είναι ειδικό μοντέλο και είναι πανάκριβο.
    - Δε πειράζει, λέει ο Κωστίκας, φέρτο να... το δοκιμάσω.
    Πράγματι το φοράει ο Κωστίκας και ... "τρελαίνεται", βλέπει απέναντί του τη πωλήτρια..γυμνή! Βγάζει τα γυαλιά βλέπει με ρούχα τη πωλήτρια, τα ξαναφοράει πάλι γυμνή!
    - Αυτά θα πάρω λέει, όσο κι αν πληρώσω.
    - Αυτά, κύριε, κάνουν 1000 ευρω λέει η πωλήτρια.
    - Δε πειράζει κοπέλα μου, λέει ο Κωστίκας, δώστα γρήγορα, γιατί βιάζομαι να πιω ένα καφέ στην Αριστοτέλους!
    Παίρνει τα γυαλιά, τα φοράει και ξεκινάει για βόλτα, μια φορώντας μια βγάζοντας κι απολαμβάνει το...θέαμα. Κάθεται για καφέ σε καφετέρια με πολύ "περατζάδα" και την.. "έχει βρει".
    Τηλεφωνεί στη Σουμέλα για να της πει ότι κάτι του ... έτυχε και δε θα πάει το μεσημέρι στο σπίτι.
    Πέρασαν αρκετές ώρες κι ο Κωστίκας άρχισε να βαριέται. Αποφάσισε τελικά να πάει σπίτι να κάνει και έκπληξη στη Σουμέλα.
    Μπαίνοντας στο σπίτι, φοράει τα γυαλιά αλλά...σοκάρεται με αυτό που βλέπει! Βλέπει στον καναπέ τη Σουμέλα και τον κουμπάρο γυμνούς και αγκαλιά! Βγάζει τα γυαλιά... πάλι γυμνοί. Tα ξαναφοράει, πάλι γυμνοί...Βγαίνει έξω από το σπίτι και γεμάτος απογοήτευση λέει:

    - Και το σκέφτηκα, ρε γαμώτο, βάλε-βγάλε τόσες ώρες, θα τα χαλάσω, ο ηλιθιος!


    Καλημερα κι απο τας Αθηνας! κι εδω λιακαδα εχει
    Last edited by Remember1843; May 09, 2012 at 01:42 AM.

  13. #173
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Ραντεβού με τον Ολάντ ζήτησε ο Τσίπρας.

    Πολυ καλό αυτό κατά τη γνώμη μου (αν και μη αριστερός εγώ), αλλά ακόμη καλύτερο θα ήταν πιστεύω εκτός του τελευταίου να ζητήσει και δημοψήφισμα για το εάν θέλει ο Ελληνικός λαός το μνημόνιο ή όχι.

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  14. #174
    Constantine XII's Avatar Miles
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens,Attika,Greece
    Posts
    323

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Το δημοψήφισμα θα είναι το σίγουρο τέλος μας....
    Δεν θυμάσαι και τι έγινε πριν λίγο καιρο με τον Γιωργάκη όταν έλεγε να κάνει δημοψήφισμα;όλοι οι ευρωπαίοι ήταν έτοιμοι να μας ορμίξουν σαν τα κοράκια.....

  15. #175

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Alkimachos View Post
    Ραντεβού με τον Ολάντ ζήτησε ο Τσίπρας.

    Πολυ καλό αυτό κατά τη γνώμη μου (αν και μη αριστερός εγώ),
    Ναι εχεις απολυτο δικιο,
    μαλιστα λεω να συναντηθει και μετον Ομπαμα, να παει και Ρωσια να δει τον Πουτιν, μιας και Ολυμπιακοι ερχοντε ας περασει και απο το Λονδινο να δει τον Καμερον να φερει και το δωρο του Βασιλικου Γαμου που χρωσταει ο Τσιπης απο περσι και στον Τσαβες να παει, που ειναι αρρωστος ο ερημος.......

    Γενικως βρε παιδι μου να δει το πιντι καμια 20αρια ανθρωπους, για το εαν θα πρεπει να φτιαξει κυβερνηση για την χωρα.....Ο Γιωργακης πηγε Γαλλια και μας εφερε φρεγατες, αυτο το λεβεντοπαιδο τι θα μας φερει

    Βρε Σακη εαν σου πουν να γινεις διοικητης στρατοπεδου, θα ρωτησεις πρωτα το μπαρμπα σου, την θεια σου, το γειοτονα σου, την κοπελια της καφετερειας που πας, τον οποιο περαστικο βρεις, εαν πρεπει να το κανεις και εχει ουσια ?

    Το βαρος της εντολης κυβερνησης, μονο ως επικοινωνιακο τρικ δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται.
    ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΚΕΔΕ, ΔΟΕ του κλεισαν την πορτα στην νταμα που πηγε να κανει.

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    ε,μα ηταν τοσο ολοφανερο....(μα για ποιον να λεει...)
    -εκεινο εκει το παιδι μωρε ,με τους κορμορανους και το ροζ πουκαμισακι.
    -Ααα! το λακη γαβαλα στη μυκονο θα λες!
    Οχι βρε, δε λεω για αυτον ομορφοντρα.
    Για τον αλλο λεω, εκεινο τον νεο παλικαρι
    που ειναι στο επαγκελμα εργολαβος διασημων μνηματων...
    ....οπως του Χοτζα!

    Τεντωμενος ηταν για ωρα, μεχρι να παρει τα μετρα, του φυγε ο πατος.
    Αφου δα ο κοσμος μπερδευτηκε και νομιζαν οτι χερετουσε τον πεθαμενο!

    Quote Originally Posted by Remember1843 View Post
    γουσταρω να δω τη ρεπουση να καθεται στα διπλανα εδρα με τη ΧΑ .
    Θα γινω φανατικος του καναλιου της βουλης!
    Ενδοξες μερες κοινοβουλιου λευκορωσιας και κινας θα δουμε.
    Κριμα που δεν μπηκε το κοριτσι η Καιλη, να την δουμε σε κανα catfight αγωνα.

    Quote Originally Posted by Constantine XII View Post
    Δεν θυμάσαι και τι έγινε πριν λίγο καιρο με τον Γιωργάκη όταν έλεγε να κάνει δημοψήφισμα;όλοι οι ευρωπαίοι ήταν έτοιμοι να μας ορμίξουν σαν τα κοράκια.....
    Μην εισαι αρνητικος, οι Ευρωπαιοι δεν θα πουν κουβεντα.
    Χρειαζομαστε οχι ενα Δημοψηφισμα, αλλα 10, ναι ναι 10 πως θα περασει ο χρονος μεχρι τις επομενες εκλογες, τι μονο με αυτες τις πολιτικες πεζοτητες θα ασχολουμεθα, μαλιστα να γινει δημοψιφησμα και για τον Ντερτιλη αυτος ο παλιο δικτατορικος που καταστρεψε την Ελλαδα δε νοειται να ειναι μετον Ακη στο ιδιο κελλι που εσωσε την Ελλαδα και εφερε την Δημοκρατια.

  16. #176
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Constantine XII View Post
    Το δημοψήφισμα θα είναι το σίγουρο τέλος μας....
    Δεν θυμάσαι και τι έγινε πριν λίγο καιρο με τον Γιωργάκη όταν έλεγε να κάνει δημοψήφισμα;όλοι οι ευρωπαίοι ήταν έτοιμοι να μας ορμίξουν σαν τα κοράκια.....
    Ο Παπ το έκανε και για δικούς του λόγους. Ο αδερφός του κέρδισε εκατομμύρια από αυτό... Τώρα, είναι διαφορετικά τα πράγματα και κατάλληλος ο χρόνος που είναι πιεσμένοι και οι Γερμανοί από όλη την Ευρώπη σχεδόν. Ένα δημοψήφισμα, θα έστελνε το κατάλληλο μήνυμα στους εκτός συνόρων ηγέτες και δανειστές κι ας κοροϊδεύει όσο θέλει ο Τάσος...
    Last edited by Alkimachos; May 09, 2012 at 09:42 AM.

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

  17. #177

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by Alkimachos View Post
    Ο Παπ το έκανε και για δικούς του λόγους. Ο αδερφός του κέρδισε εκατομμύρια από αυτό... Τώρα, είναι διαφορετικά τα πράγματα και κατάλληλος ο χρόνος που είναι πιεσμένοι και οι Γερμανοί από όλη την Ευρώπη σχεδόν. Ένα δημοψήφισμα, θα έστελνε το κατάλληλο μήνυμα στους εκτός συνόρων ηγέτες και δανειστές κι ας κοροϊδεύει όσο θέλει ο Τάσος...
    Νομιζω οτι λιγο χαβαλες πρεπει να γινεται, πρεπει και γω να βγαλω την πιεση της δουλειας καπου, εδω με εχουν καταλαβει και δεν ψαρωνουν πλεον

    Οντως ο Παπ το εκανε για αλλους σκοπους, συμφωνο μαζι σου απολυτα, τα μυρια που κερδησε ο bro του απο το αυξομειωση του $ ηταν καλη μπαζα.
    Δεν ειμαι αντιθετος σε ενα Δημοψηφισμα, αλλα θα ρωταει τι ?
    Η παραμονη στο Ευρω εχει απαντηθει μεσω γκαλοπ, το ιδιο και η παραμονη στην ΕΕ.

    Νατο παρουμε και αλλιως, σε αυτην την περιοδο το δημοψηφισμα θα προκαλεσει αναστατωσει ναι η΄οχι ?
    Η πλειοψηφεια της Ελληνικου λαου ειναι κατα καποιο τροπο οι ηλικιομενοι, μικρος αρηθμος απο αυτους εχει γνωση ιντερνετ ωστε να ενημερωνεται καλυτερα.

    Σκεψου λοιπον την Γρια, που μολης εχει σηκωθει απο το απογευματινο υπνο, να ακουει την Τρεμη και τον Πρετεντερη να της λενε Δημοψηφισμα και κυνδινος εξοδος στην δρχη.
    Την επομενη μερα, η Γροια θα βαλει την καλη μασελα και θα τρεξει στην Αγροτικη τραπεζα να παρει τις καταθεσεις.

    Εαν πολαπλασιασουμε αυτην την κινηση και δουμε οτι οι Τραπεζες πλεον παρουσιαζουν αρνητικα κεφαλαια (αλλη κουβεντα αυτη) θα ειναι το τελειωτικο χτυπημα.

    Ποσο δυσκολο ειναι να κατσει ο Αλεξανδρακος μετον Χοντρουλη, τον Στραβουλη και το Γεροντακι να χαραξουν μια πορεια να συμφωνησουν σε ενα σχημα και αφου τα βρουν δημιουργωντας εστω την ιδεα της σταθεροτητας στο κοσμο, να κανουν δημοψηφισμα, να δουνε τον Ολαντ, ας κανουν και Τουρ να τραγουδανε για την Ελλαδα για να αποκομησουν εαν εχει ουσια η΄οχι ο σχηματισμος μιας τετοιας κυβερνησης με σκοπο την μειωση η΄αναδιαπραγματευση των μετρων λιτοτητας.
    Last edited by Anastasios; May 09, 2012 at 10:27 AM.

  18. #178
    AnthoniusII's Avatar Μέγαc Δομέστικοc
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Thessalonike Greece
    Posts
    19,046

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Μπαινω στον καφενε και δεν στεκεται προσοχη κανεις?
    TGC in order to continue its development seak one or more desicated scripters to put our campaign scripts mess to an order plus to create new events and create the finall missing factions recruitment system. In return TGC will give permision to those that will help to use its material stepe by step. The result will be a fully released TGC plus many mods that will benefit TGC's material.
    Despite the mod is dead does not mean that anyone can use its material
    read this to avoid misunderstandings.

    IWTE tool master and world txt one like this, needed inorder to release TGC 1.0 official to help TWC to survive.
    Adding MARKA HORSES in your mod and create new varietions of them. Tutorial RESTORED.


  19. #179
    Comes Domesticorum
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Athenai
    Posts
    33,211

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Σπαζεσαι;

  20. #180
    Alkimachos's Avatar EoR Modeller
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    W. Macedonia, Greece/Hellas
    Posts
    5,361

    Default Re: To Kafeneio! (Greek)

    Quote Originally Posted by AnthoniusII View Post
    Μπαινω στον καφενε και δεν στεκεται προσοχη κανεις?
    Οπα ρε μεγάλε! Ούρησε και λίγο......

    East of Rome Co - Leader / Modeller of Asia ton Barbaron / Ex beta tester of Roma Surrectum

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •